Článek
LRS-B bude patřit k nejnákladnějším americkým zbrojním projektům. V jeho rámci by měl být vyvinut a dodán bombardér schopný zasáhnout kdykoli kdekoli na Zemi, aniž by byl zachycen protiletadlovou obranou.
Vývoj LRS-B souvisí s novou americkou strategií, kdy by měla být armáda USA schopna zaútočit a zasáhnout přesně jakýkoli cíl včetně těch v Rusku nebo v Číně. V budoucnu by to měly dělat hypersonické stroje. Ministr obrany Ashton Carter označil projekt „za páteř budoucí schopnosti letectva udeřit a odstrašovat“.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Má jít o pilotovaná letadla s vlastnostmi stealth, tudíž obtížně zjistitelná radary. Dvoumotorové stroje mají být zhruba poloviční ve srovnání s B-2 a jeden by měl vyjít na 600 miliónů dolarů, uvedl web Breakingdefence. Jejich budoucí podoba ale není známa. Projekt je tajný.
Tato strategická letadla měla být podle původních plánů z počátku tisíciletí vyráběna od roku 2018. Nyní ale americká média uvádějí bez dalšího upřesnění, že by se měla do služby dostat od dvacátých let.
Projekt je klíčový, protože ve službě má letectvo jen 16 moderních strojů B-2. Dále už využívá jen několik desítek letitých strojů B-52 a B-1B vyvinutých v druhé polovině minulého století nebo krátce po ní.
Ve chvíli, kdy budou nové stroje zařazeny do výzbroje, skončí obnova amerických vzdušných sil a jediným projektem bude vývoj nového stíhacího letounu, který by měl v třicátých letech nahradit stroje F-35.
LRS-B by se měly vyrábět v nově vybudovaném závodu v Melbourne na Floridě, kde by práci dostalo 1500 lidí.
Námitky konkurentů
Jestli bude Northrop skutečně stroje vyvíjet a vyrábět, není jasné, protože jeho konkurenti v projektu společnosti Boeing a Lockheed Martin se v pondělí postavili proti rozhodnutí Pentagonu.
„Chybné vyhodnocení vedlo k výběru Northrop Grumman před vůdčím technologickým týmem Boeingu a Lockheedu Martinu, jejichž návrh nabízí vládě nejlepší možný budoucí LRS-B,“ uvedly firmy podle webu Airforce technology.
Námitka, že mají větší zkušenosti s vývojem ultramoderních letadel, ale platí jen v případě firmy Lockheed Martin, která vyráběla bojová letadla páté generace F-22 Raptor i víceúčelové stroje páté generace F-35 Lightning II. Boeing ve výběrových řízeních prohrával.
Northrop Grumman vyráběl poslední strategický bombardér dodaný americkému letectvu - samokřídlo B-2 Spirit (jeden stroj vyšel na dvě miliardy dolarů). Je jedinou firmou, která dlouhodobě udržuje v provozu strategický bombardér s vlastnostmi stealth a vyvíjí bezpilotní bombardér s podobnými vlastnostmi pro námořnictvo X-47B.
Druhou námitkou poražených je to, že budou garantovat nízké náklady. Ovšem cena obou bojových letadel páté generace od Lockheedu astronomicky rostla a vývoj F-35, kvůli které byla ukončena výroba F-22, se nakonec neukázala úspornější. F-35 navíc trpí řadou problémů, které pozdržely zavádění stroje do výzbroje.
Tvrdý boj na obzoru
Viceprezident Northropu Grummanu výtky konkurentů odmítl a podání námitky odsoudil s tím, že narušuje program, který je klíčový pro zajištění národní bezpečnosti. Northrop také tvrdí, že je lepší, když bude stroj vyvíjet a udržovat jedna firma a ne dvě.
USAF uvedlo podle webu New York City Today, že Boeing má právo protestovat, ale je zcela přesvědčeno o tom, že proces výběru byl regulérní a nestranný. O námitce se rozhodne do sta dnů.
Poradce Loren Thompson, který pracuje pro Lockheed, je přesvědčen, že protest může uspět, protože Boeing s Lockheedem dodaly USAF za poslední rok 300 bojových letadel, zatímco Northrop jen devět. Navíc to byly převážně bezpilotní nebo turbovrtulové stroje. Pro Breakingdefence Thompson podotkl, že náklady u Lockheedu narostly většinou o padesát procent v porovnání s původně nasmlouvanými cenami, zatímco u Northropu to bylo až o sto procent.
Ruské obavy a protiakce
Rusko má proti americké strategii přesných nejaderných sil velké námitky. Obává se, že zvrátí rovnováhu danou atomovými zbraněmi. Samo nyní obnovuje výrobu nadzvukových strategických bombardérů Tu-160. [celá zpráva]
Rusko také plánuje protistrategii, kdy by vyvinulo extrémně velká a rychlá transportní letadla, která by do několika hodin umožnila vyslat kamkoli na zemi expediční sbor. [celá zpráva].