Článek
Podle průběžných výsledků voleb mají demokraté v Senátu nyní 51 křesel ze sta a republikáni 45. Potvrzeno je vítězství 21 demokratů, osmi republikánů a dvou nezávislých kandidátů. O osmi křeslech se zatím nerozhodlo. Senátorkou se stala ve Wisconsinu i Tammy Baldwinová. Je prvním zástupcem Senátu v americké historii, který se otevřeně hlásí ke své homosexualitě.
Demokraté získali i tři křesla, která drželi republikáni. V Massachusetts uspěla demokratická kandidátka Elizabeth Warrenová, v Connecticutu vyhrál Chris Murphy a v Indianě Joe Donelly, který dokázal porazit republikánského veterána Richarda Mourdocka.
Výrok o Božím záměru při znásilnění pomohl v senátních volbách demokratům
Mourdockovi, který je podporován konzervativním republikánským hnutím Tea Party, ublížilo jeho kontroverzní vyjádření, že i dítě počaté při znásilnění je Božím záměrem, a proto by ani v případě otěhotnění při znásilnění neměla být povolena interrupce. Navzdory naléhání vedení republikánské strany se Mourdock svého záměru kandidovat nevzdal. [celá zpráva]
Deb Fischer ale dokázal připravit o křeslo demokraty v Nebrasce, když porazil Boba Kerreyho. V těsném souboji ve Virginii nakonec republikán George Allen nedokázal porazit demokrata Tima Kaina, který má o 20 000 hlasů více.
Jedna z nejvýraznějších tváří spojovaná s hnutím Tea Party - kongresmanka Michelle Bachmannová z Minnesoty po zveřejnění neoficiálních výsledků z více než 98 okrsků zvítězila nad svým demokratickým vyzývatelem, podnikatelem Jimem Gravesem. Odpůrkyně potratů za některé své výroky na adresu politických rivalů v minulosti sklidila kritiku z řad samotné Republikánské strany. Naopak dosavadní zástupce hnutí Tea Party v Kongresu Joe Walsh prohrál ve státě Illinois s demokratkou Tammy Duckworthovou, která ve válce v Iráku přišla o obě nohy.
Tvrdý souboj probíhá v Severní Dakotě o křeslo po demokratickém veteránovi Kentu Conradovi. V souboji těsně vedl republikán Rick Berg, pak ho ale předstihla demokratka Heidi Heitkampová. Má náskok tří tisíc hlasů. V Montaně má větší šanci uspět demokrat Jon Tester.
Demokraté uspěli i v dalších státech. Claire McCaskillová obhájila své křeslo v Missouri, na Floridě uspěl Bill Nelson, v Massachusetts další demokratka Elizaberth Warrenová. V Ohiu uspěl Sherrod Brown a v Pensylvánii Bob Casey.
Naopak v Utahu uspěl republikán Orrin Hatch a v Maine nezávislý Angus King. Nezávislý kandidát Sanders vyhrál i ve Vermontu. Nezávislí jsou většinou bližší demokratům.
Sněmovně dominují republikáni
Republikáni si podle odhadu CNN udrží svoji většinu ve Sněmovně reprezentantů. Voliči v Massachusetts tam ale vyslali také demokrata Josepha Kennedyho III., vnuka někdejšího senátora Roberta F. Kennedyho. Podle listu Washington Post podle průběžných výsledků získali 227 křesel a demokraté 179.
Republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, do které se zastupitelé volí každé dva roky, v hlasování v roce 2010. Ovládnutí dolní komory jim umožnilo zablokovat mnoho návrhů Obamovy administrativy.
Obama tak musel v druhé polovině svého volebního období více spoléhat na Senát.
Volby guvernérů
V úterý se v USA volilo také jedenáct guvernérů. Pět postů guvernéra získali demokraté, když vyhráli v Missouri, Západní Virginii, Vermontu, New Hampshiru a Delaware. Další čtyři získali republikáni, kteří uspěli v Severní Dakotě, Utahu, Indianě a Severní Karolíně, kde byl dosud guvernérem demokrat. O dvou křeslech ještě není rozhodnuto, ale Montanu i Washington zřejmě získali demokraté.
Kandidáti na prezidenta
Kandidáti na prezidenta:
Viceprezidentští kandidáti:
Podoba voleb:
Profily stran:
Dřívější prezidenti: