Článek
Po loňském nálezu grónského impaktního kráteru odborný tým dle informací agentury Reuters analyzoval topografické mapy a satelitní snímky, aby zjistil, zda se v okolí nevyskytují i další krátery.
Díky tomu výzkumníci zaregistrovali druhý útvar ve tvaru misky, vzdálený od prvního kráteru přes 180 kilometrů.
This isn’t the first time scientists have used @NASA data 📈 to identify an impact crater 🕳 under Earth’s ice sheets. This past November, a team announced discovery of a different crater under Greenland’s Hiawatha Glacier. https://t.co/S9aReB81bP
— NASA ICE (@NASA_ICE) 11. února 2019
„Abychom zjistili, zda je i tato druhá struktura skutečně impaktním kráterem, budeme muset provést další terénní práce či získat vzorky přímo z jeho jádra,“ uvedl glaciolog Joe MacGregor z Goddardova kosmického střediska NASA.
On sám působil navíc i v týmu, který našel zmiňovaný předchozí kráter. O obou nálezech napsal do vědeckého žurnálu Geophysical Research Letters.
Letouny mapující ledovce
K novým zjištěním napomohla data z operace IceBridge, což je probíhající mise amerického vesmírného úřadu, která používá letadla k mapování změn stavů ledu v polárních oblastech.
Experti navíc odhadují, že daný výše popisovaný útvar v Grónsku (a možná i celá soustava kráterů) vznikl před 100 tisíci až 100 miliony lety.
Impaktní kráter
Impaktní kráter je prohlubeň většinou kruhového tvaru na povrchu těles v planetární soustavě, tedy planet, měsíců a planetek. Vzniká nárazem jiného tělesa (asteroidu) a může mít průměr od několika mikronů do tisíce kilometrů. Dno typického impaktního kráteru leží níže než jeho okolí. Jeho vyvýšený okraj se prudce svažuje do středu kráteru a pozvolna vnějším směrem.
Na Zemi byly mnohé z nich později zahlazeny geologickou činností, například i pohybem kontinentů. Dochovalo se jich tu přibližně 190 a další stále přibývají, respektive jsou nově objevovány.