Článek
Práce z domova je jedním z nejžádanějších benefitů, v současné době se o ní mluví zejména v souvislosti s velkou novelou zákoníku práce, která by měla vstoupit v platnost v dubnu příštího roku. [celá zpráva]
Hrazení nákladů a vybavení
Jedním ze sporných bodů, o kterém se diskutuje, je hrazení nákladů souvisejících s „prací konanou mimo pracoviště“.
Nedávná kompromisní dohoda určila, že tuto náhradu budou moci uplatňovat jenom ti lidé, kteří z domova pracují trvale.
Zaměstnanec v případě práce z domova nebude moci nárokovat práci přesčas či některé osobní překážky v práci.
Novela také upřesní podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci z domova a povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci dostatečné pracovní vybavení.
Rovněž umožní zaměstnanci rozvrhovat svou pracovní dobu. Ten ale v případě práce z domova nebude moci nárokovat práci přesčas či některé osobní překážky v práci. Zaměstnanec bude mít také zákonně danou povinnost chránit firemní data.
Skloubení pracovního a soukromého života
„Současným trendem je poskytovat zaměstnancům benefity, které jim pomohou lépe skloubit pracovní a soukromý život. Podle našich zkušeností zejména mladší zaměstnanci volí zaměstnavatele i podle toho, zda na tento faktor bere ohled,“ podotýká k tomu ředitelka Profesie Zuzana Lincová.
Je mnoho profesí, které z domova vykonávat nelze.
Proto benefity typu home office nabízí stále více společností – například v IT segmentu je firmy nabízejí více než 60 procentům zaměstnanců.
Je však mnoho profesí, které zkrátka z domova vykonávat nelze, takže prostá statistická data v tomto případě nejsou tolik vypovídající.
Z výsledků ankety nicméně vyplývá, že 44 procent respondentů má možnost pracovat z domova, z toho 33 procent ji využívá, 11 procent jen občas. Home office by uvítalo dalších 49 procent dotázaných respondentů, přičemž u 11 procent z nich tento benefit vylučuje povaha jejich práce.
Pouhých sedm procent uvedlo, že možnost pracovat z domova nemají a ani je neláká.