Článek
„Úplněk bude doplněn neobvyklým úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu, takřka se jej dotkne, a zhruba na čtyřicet minut tak budeme očima svědky výrazného polostínového, téměř částečného zatmění. Měsíc bude vypadat, jako by jej někdo shora začadil černým kouřem,“ řekl Právu Pavel Suchan z Českého astronomického ústavu.
Zatmění uvidíme vysoko nad jihojihozápadním obzorem. Úkaz začíná již v pátek před půlnocí vstupem Měsíce do zemského polostínu ve 23.34 SEČ, ale tato fáze je očima i fotograficky zcela nezaznamenatelná.
Maximální fáze zatmění po půlnoci
K viditelné části zemského polostínu (k blízkosti plného stínu) se Měsíc přiblíží o necelé dvě hodiny později. Okolo 1 hodiny 20 minut už by mohlo být očima patrné ztmavnutí severovýchodního okraje Měsíce.
Maximální fáze zatmění připadá na sobotu na 1 hodinu 44 minut, kdy se Měsíc bude takřka dotýkat plného stínu Země, jev tak bude výrazný a bude se zdát, jako by byl úplněk z horního okraje začouzený černým kouřem.
„Tehdy najdeme Měsíc ve výšce asi 45 stupňů nad obzorem. Tento dojem bude očima i dalekohledy patrný ještě dalších 25 minut, tedy ještě do přibližně 2 hodin 10 minut SEČ. Poté již úplněk nabude normálního vzhledu,“ uvedl Suchan.
Další zatmění viditelné z Česka, ještě výraznější – částečné – nastane 7. srpna. Na úplné zatmění Měsíce si budeme muset počkat až do 27. července 2018. Půjde o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.
Československá kometa
Už v úterý do souhvězdí Hadonoše vstoupila trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková. Nejblíže Zemi by měla být právě v sobotu. Ze všech komet, které se pravidelně vracejí ke Slunci a nesou jména českých astronomů, patří k těm nejjasnějším. [celá zpráva]
Nejlépe bude podle slov Suchana viditelná k ránu, když bude na cestě pryč od Slunce prolétat v těsné blízkosti Země, ke které se přiblíží jen na 12,4 miliónu kilometru.
Při tomto přiblížení bude nejjasnější. I když se vrací ke Slunci každých pět a čtvrt roku, podobně příznivý návrat v tomto století už nenastane. Je možné ji spatřit triedrem v souhvězdí Herkula.
Kometu uvidíme i další noci
Rušit pozorování bude jas Měsíce. Kometu ale uvidíme i další noci a okolo jednadvacáté hodiny ji 14. února spatříme v souhvězdí Pastýře nad východním obzorem.
Jako první tuto kometu na obloze našel japonský pozorovatel Minoru Honda 3. prosince 1948. O několik dní později ji nezávisle objevil Čech Antonín Mrkos se Slovenkou Ľudmilou Pajdušákovou ze Skalnatého plesa.