Článek
Ačkoliv sonda započne svoji výzkumnou misi až v příštím roce, odborníci chtěli využít některých jejích přiblížení se k planetě z posledních dnů k otestování jejích nástrojů a pořízení záznamů. Nyní si pochvalují vysokou kvalitu snímků pořízených kamerovým systémem CaSSIS.
TGO byla Marsu nejblíže nad propadlinou Hebe Chasma, proletěla 250 kilometrů nad oblastí.
„Viděli jsme Hebes Chasma v rozlišení 2,8 metru na pixel. To je, jako kdybychom proletěli nad Bernem rychlostí 15 tisíc kilometrů za hodinu a současně pořídili ostré snímky aut v Curychu,“ komentoval úspěch pro BBC vědec Nicolas Thomas ze Švýcarska.
Úspěšný test senzorů
Výzkumníci také úspěšně vyzkoušeli senzory NOMAD a ACS, které budou měřit plyny v atmosféře „rudé planety” a zjišťovat, zda se v něm nevyskytují stopy vodní páry, oxidů dusíku a síry, ale zejména metanu, který byl na Marsu zjištěn už dříve a naznačuje, že by tam mohl existovat mikrobiální život, možná pod povrchem.
Další senzorický nástroj FREND má zjišťovat možný vodík u povrchu planety.
Zakotvení TGO na oběžné dráze Marsu bylo úspěchem, který zastínila ztráta modulu Schiaparelli, jemuž se nepodařilo přistání a který se roztříštil ve vysoké rychlosti o povrch. [celá zpráva]
TGO je první fází společného podniku evropských a ruských výzkumníků. Druhým krokem má být projekt ExoMars, jehož cílem je vyslání robotické sondy na Mars v roce 2021.
MARS
Čtvrtá planeta sluneční soustavy pojmenovaná po římském bohu války.
- Průměr na rovníku : 6 805 km (zhruba polovina Země)
- Plocha povrchu: 1,448×108 km2 (zhruba čtvrtina Země)
- Hmotnost: 6,4185×1023 (zhruba desetina Země)
- Den na Marsu (Sol): 24 hodin, 39 minut a 35,244 sekund
- Průměrná teplota na povrchu: -56 °C
- Přirozené satelity: 2 (Phobos a Deimos)
- Atmosféra: oxid uhličitý (95,32 %), dusík (2,7 %), argon (1,6 %), kyslík (0,13 %), oxid uhelnatý (0,07 %) a vodní páry (0,03 %)