Článek
Ludwig van Beethoven (1770–1827) si nechal vlasy ustřihnout, aby je roku 1826 dal svému příteli, rakouskému klavíristovi a skladateli Antonu Halmovi. Expert na knihy a rukopisy u Sotheby's Simon Maguire ještě před aukcí řekl, že s kadeří, která byla později zasazena do malého rámečku, se pojí „asi nejlepší příběh” ze všech položek, jež se v rámci aukce hudebních a literárních rukopisů dražily.
Halm údajně slavného skladatele požádal o tento dárek pro svou ženu Marii. Beethoven si však nejdříve z přítele vystřelil a poslal mu kozí chlupy. Podle samotného Halma později Beethoven popřel, že by přítele napálil, a svalil vinu na druhé. Napodruhé už mu ale daroval skutečně vlasy.
Slavný skladatel se s méně známým kolegou setkal v roce 1815 a spřátelili se. Halm později upravil pro dva klavíry Beethovenův smyčcový kvartet Velká fuga B dur a pravděpodobně v té době mu dal Beethoven ústřižek svých vlasů.
Halm před svou smrtí v roce 1872 Beethovenovu kadeř věnoval svému žákovi Juliu Epsteinovi, po jehož smrti zůstala v rodinném majetku. Kladívková cena pramene skladatelových vlasů se vyšplhala na 35 tisíc liber, celková cena tedy s 25procentní aukční přirážkou činila 43 750 liber (1,26 milionu korun).
Po světě putují vlasy slavných
Vlasy slavných osobností se v dražbách neobjevují tak často, nejsou ale ani nijak vzácné, protože darovat někomu jako upomínku pramen svých vlasů bylo v 18. a 19. století velice běžné.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Nahrávky Boba Marleyho našli ve sklepě. Jdou do aukce |
Tuňáka v Japonsku při každoroční aukci vydražili za 69 milionů |
Například v roce 2013 se v dražbě prodala kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. za téměř 14 tisíc eur (360 tisíc korun). V roce 2015 se pak pramen vlasů Wolfganga Amadea Mozarta vydražil za 35 tisíc liber (více než milion korun).
Za vysoké částky se v minulých letech prodaly i odstřižky vlasů Elvise Presleyho, Che Guevary nebo Abrahama Lincolna.