Článek
Modrého humra objevili v minulých dnech zaměstnanci Arnoldova humřího a škeblového baru na Cape Cod mezi zásilkou obyčejně zabarvených korýšů. Zatímco většina jeho soukmenovců skončí na talíři, modrý humr měl větší štěstí.
Zatím je vystaven v akváriu restaurace a majitel Nathan Nickerson III. ho používá jako reklamu. „Chceme, aby tenhle humr zůstal naživu a v bezpečí,“ sdělil Nickerson televizi CNN.
Zveřejnil(a) Arnold's Lobster & Clam Bar dne Sobota 8. června 2019
Řada lidí po něm teď chce, aby humra pustil zpět do volné přírody. Jenže tam by zřejmě dlouho nepřežil. V nejlepším možném případě by skončil opět v jedné z mnoha pastí, které jsou na Cape Cod nastraženy.
Nickerson humra nabídl akváriu v Saint Louis. Sám je hokejový fanda bostonských Bruins a takto by chtěl pogratulovat týmu Saint Louis Blues, který jeho favority porazil v letošním finále Stanley Cupu. „Ať vidí, že fanoušci Bruins mají úroveň,” smál se Nickerson.
Minulou sobotu akvárium Nickersonovu nabídku přijalo a humr se brzy přestěhuje.
Modrého humra jen tak nespatříte
Modré zbarvení je zapříčiněno genetickým defektem a u humrů je velice vzácné. Podle Humřího institutu při Mainské univerzitě se takto zbarvený jedinec vyskytne v jednom ze dvou milionů případů.
Zveřejnil(a) Arnold's Lobster & Clam Bar dne Sobota 8. června 2019
Klasická barva humra je hnědá či hnědo-šedá. Kromě modré barvy se pak mohou humři vyskytovat ve skvrnité podobě, nejvzácnější pak jsou humři albíni. Takoví se vyskytují s pravděpodobností jedna ku sto milionům.
Typickou rudou barvu získávají tato zvířata až po uvaření. Většinou se vaří zaživa a tato praktika je čím dál tím více považována za týrání.
Lidé se až do nedávné doby domnívali, že humři nemohou cítit bolest, protože nevykazují klasické stresové reakce s bolestí spojené. Nedávné studie však dokázaly, že humři se vědomě vyhýbají místům, kde by jim bolest hrozila. Zákaz vaření korýšů zaživa už zavedlo Švýcarsko, Norsko či Nový Zéland.