Článek
V posledních dnech panovalo v New Yorku a jeho okolí klidné a na únor příjemné počasí. Vysoko na obloze však vzdušné proudy dosahovaly rekordních rychlostí. Ve výšce okolo deseti kilometrů nad Pennsylvánií svištěl Boeing 787-9 Dreamliner společnosti Virgin Atlantic Flight z Los Angeles do Londýna rychlostí 1289 kilometrů za hodinu, což je pro tento typ letadla zřejmě nový rychlostní rekord.
Boeing 787-9 běžně létá rychlostí podstatně menší, okolo 900 kilometrů v hodině, přičemž jeho motory dokážou vyvinout maximální rychlost ještě o zhruba 40 kilometrů v hodině vyšší. Jak poznamenal server Boston.com, který o atmosférických podmínkách informoval, zbytek už je na matce přírodě.
That #jetstream! 🌬️ Highest wind speed at 250 millibars in the period of record for those locations near NYC, and for a jet ✈️ over PA last evening an *801* mph ground speed #wow (h/t @gdimeweather, https://t.co/MIqBu7mHNf) pic.twitter.com/RaL2HRQ5Z1
— Stu Ostro (@StuOstro) 19. února 2019
A ta byla v posledních dnech k pilotům opravdu štědrá. V letecké dopravě se jet stream využívá často, protože usnadňuje let a snižuje náklady na množství spotřebovaného paliva (pokud letadlo samozřejmě letí po směru proudu).
Lety z Chicaga do New Yorku či Bostonu trvají normálně téměř dvě hodiny, nyní se čas zkrátil na 1 hodinu a 24 minut. Z Dallasu do Bostonu se nyní lze dostat letadlem za méně než tři hodiny, což znamená cestu o 40 minut kratší než normálně. Lety opačným směrem, tedy z východu na západ, se naopak prodlužují. Buď letadla silný proud vzduchu musí překonávat, nebo se mu snaží vyhnout a cesta je tak delší.
Boeing zvukovou bariéru nepřekonal
I když by se to tak mohlo na první pohled zdát, Boeing letící z los Angeles do Londýna nepřekonal zvukovou bariéru, i když se rychlost zvuku pohybuje okolo 1234 kilometrů za hodinu (záleží na okolní hustotě vzduchu).
Oněch 1289 kilometrů za hodinu je totiž traťová rychlost (groundspeed), to znamená rychlost pohybu vůči zemi. Při překonávání zvukové bariéry je však podstatná vzdušná rychlost (airspeed), to znamená rychlost vůči okolnímu vzduchu.