Hlavní obsah

Huawei výrazně zvýšil tržby. Navzdory tlaku USA

Peking

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 39 procent na 179,7 miliardy jüanů (612 miliard Kč), a to navzdory snaze Spojených států přimět spojence, aby technologie tohoto podniku nevyužívali. Firma poprvé zveřejnila čtvrtletní výsledky, neposkytla však údaje o čistém zisku, informovala agentura Reuters.

Foto: Jason Lee, Reuters

Logo na prodejně Huawei v Pekingu.

Článek

Firma pouze uvedla, že její čistá marže se v prvním čtvrtletí pohybovala v blízkosti osmi procent a byla o něco vyšší než ve stejném období předchozího roku.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a patří mezi tři nejúspěšnější prodejce smartphonů v globálním měřítku. Firma je mimo jiné největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory.

Společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 59 milionů chytrých telefonů, neposkytla však žádné srovnatelné údaje za předchozí období. Podle výzkumné organizace Strategy Analytics dodala v loňském prvním čtvrtletí 39,3 milionu chytrých telefonů.

Kritika ze strany USA

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby společnost Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G). Firma uvedla, že do konce března podepsala s operátory 40 kontraktů na tyto sítě.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Mobilní telefony Huawei

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Výběr článků

Načítám