Článek
Podle dohody se zhruba 2200 zaměstnanců Intelu přesune do Applu. Ten získá od Intelu také duševní vlastnictví, vybavení a nájemní smlouvy. Spolu se současným portfoliem bude mít Apple 17 000 patentů pro mobilní technologie, od standardů pro mobilní komunikace po modemy.
Po dokončení dohody si Intel ponechá práva na vývoj modemů pro jiné aplikace než chytré telefony, jako osobní počítače, průmyslové vybavení a samořídící auta.
Klíčová součást iPhonů
Modemové čipy připojují zařízení jako iPhone k bezdrátovým mobilním sítím. Apple se v této oblasti vždy spoléhal na externí dodavatele. V posledním roce se Intel stal jediným zdrojem modemových čipů pro iPhony, protože Apple se dostal do dlouhotrvajícího právního sporu s předchozím dodavatelem Qualcomm kvůli jeho praktikám při licenci patentů.
V dubnu se však Apple a Qualcomm dohodly na urovnání, jehož podmínkou bylo, že iPhone začne znovu používat modemové čipy Qualcommu. Několik hodin poté Intel uvedl, že ukončí podnikání s modemy pro chytré telefony.
Apple většinou kupuje mnohem menší společnosti. Dohoda s Intelem je tak pro Apple druhou největší po koupi Beats Electronics za 3,2 miliardy USD v roce 2014.
Ve hře jsou 5G technologie
Dohoda posílí cíl Applu, vyrábět si vlastní modemové čipy, hlavně pro přístroje 5G. Dva jeho největší konkurenti, Samsung Electronics a Huawei, jsou schopni si dodávat vlastní modemové čipy.
Apple se díky akvizici stane také mnohem silnějším hráčem při jednání o licencích pro technologii 5G s jejich majiteli, mezi které patří Nokia, Ericsson, Huawei a Qualcomm. Mobilní síť nové generace 5G má v USA zatím několik měst, postupně se však rozvíjí.
Apple zřejmě nebude mít iPhone vhodný pro síť 5G do září 2020. Zaostává tím za konkurenty, jako Huawei a Samsung, kteří již telefony pro rychlejší síť mají, napsaly agentury AP a Reuters.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Revoluce jménem 5G
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.
Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.
Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.