Článek
Za poklesem zisku stojí výkon německé pekárenské skupiny Lieken, nedařilo se také společnostem chemického sektoru v oblasti produkce hnojiv. Naopak dobře si vedly zemědělské společnosti.
Do nákupu půdy loni společnosti holdingu investovaly 360 miliónů korun, na konci roku obdělávaly 118 tisíc hektarů, v naprosté většině pronajaté. Na Slovensku skupina obdělává 22 tisíc hektarů půdy, do nákupu půdy investovala 30 miliónů korun.
Nejvýznamnější investicí byla loni pro koncern výroba nové velkopekárny v Německu. Skupina také loni investovala do nové válcovny v plastikářské společnosti Fatra.
Babiš jako beneficient
Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Agrofert je předním výrobcem metylesteru řepkového oleje (bionafty) a dalších produktů z řepky. [celá zpráva]
Loni zaměstnával zhruba 33 tisíc lidí, podobně jako předloni, z toho 22 tisíc v Česku.
Premiér Andrej Babiš v Agrofertu podle mluvčího Hanzelky od ledna 2014 nepracuje a akcie firem převedl v únoru 2017 do svěřenských fondů. V nich Babiš figuruje jako takzvaná obmyšlená osoba, respektive beneficient. I když tedy firmy formálně nejsou jeho majetkem, zisk mu podle právníků může plynout i nadále.
Babišovi jako obmyšlené osobě bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestane působit ve veřejné funkci nebo dojde ke změně zákona o střetu zájmů.