Článek
"Nyní je to rozptýlené nad celou Evropou. Nejvyšší koncentrace jsou nyní asi ve výšce kolem pěti kilometrů," informoval Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.
"Dá se očekávat, že prach bude z vyšších vrstev sesedat níž, ale v jakých koncentracích či kdy ho bude nejvíce, nedokážeme říct," uvedl Mejstřík. Meteorologové pracují s modely, v nichž je podchyceno šíření proudu vzduchu ve vyšších vrstvách. Přístroje mají na zemi, ve výškách sondy nejsou.
Situace může trvat i měsíce
Vítr v neděli v Česku vanul od jihovýchodu, během pondělka by se měl ale stočit a začít foukat od Atlantského oceánu. Je proto možné, že do ČR bude dál proudit vzduch od vulkánu pod ledovcem Eyjafjalla, který do ovzduší nadále chrlí obrovské množství páry a popela.
Situace podle meteorologů a vulkanologů na Islandu může zůstat stejná ještě několik dní, "možná ale i týdny nebo měsíce".
Letecký provoz zastaven do pondělí, další vývoj nejasný
Oblak sopečného prachu z Islandu znemožnil i v neděli letecký provoz nad Českem a mnoha evropskými zeměmi. Řídící štáb rozhodl, že vzdušný prostor nad ČR zůstane uzavřen do pondělních 12:00, tedy o dalších 24 hodin. Minimálně do stejné doby nebudou létat ani vrtulníky letecké záchranné služby.
Kolaps evropského a transatlantického letového provozu tak dnes trval už čtvrtý den, i v ČR byly dosud zrušeny stovky odletů a příletů. Podle služby Eurocontrol bylo od čtvrtka v celém evropském vzdušném prostoru zrušeno na 63 000 letů.
Světová zdravotnická organizace dnes ujistila, že lidem kvůli mraku popela vážnější zdravotní potíže nehrozí.
Podobně jako v pátek a v sobotu se i v neděli lidé snažili ve větší míře využít železniční, autobusovou a osobní dopravu. České dráhy stále vypravují posílené spoje, což znamená, že k obvyklému vlaku přidají jeden až tři vagony navíc. Týká se to například spojů do Vídně, Berlína, Mnichova a Moskvy. Noční vlaky by měly být tímto způsobem posilovány až do noci ze středy na čtvrtek. Posílené spoje bude vypravovat během dneška a pondělí také autobusová společnost Eurolines.