Článek
Podle Pelikána se Králová při svých rozhodnutích opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, aniž by to patřičně zdůvodnila a vyargumentovala. „Zaviněně porušila povinnosti soudce a ohrozila důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů,“ cituje ČT z dokumentu.
Případ zneužití Vojenského zpravodajství, ve kterém figuruje někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase a později jeho žena Jana Nečasová, dříve řešila soudkyně Helena Králová. Ta však Nečasovou a další obžalované opakovaně osvobodila. Po odvolání státního zastupitelství rozhodl letos v dubnu nadřízený Městský soud v Praze nakonec tak, že případ vrátil k novému projednání, tentokrát ale jinému trestnímu senátu. [celá zpráva]
Soud Králové případ odebral kvůli pochybnostem o její nestrannosti a kvůli nelogickému hodnocení důkazů. Králová například vnímala případ spíše jako příběh zamilovaného premiéra než jako trestnou činnost, s čímž žalobci nesouhlasili.
Kauza zneužívání vojenského zpravodajství vedla v roce 2013 k pádu vlády premiéra Nečase. Někdejší šéfka premiérova kabinetu a jeho pozdější manželka Jana Nečasová nechala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů premiérovu tehdejší ženu Radku. Králová nejprve uložila Nečasové trestním příkazem podmíněný trest.
Po zrušení tohoto rozhodnutí všechny obžalované osvobodila s tím, že se trestný čin nestal. Žalobci se úspěšně odvolali, soudkyně proto rozhodovala znovu a loni v červnu čtveřici opět zprostila viny.