Článek
Zakladateli aliance jsou sdružení Naše Beskydy, Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem, OPS, Orlovák, Kořeny, Frygato-Eko a Občané za životní jistoty.
„Chceme ukázat jasný odpor proti podpoře, kterou stát těžebním společnostem dlouhodobě poskytuje,“ řekl Marian Žárský z občanského sdružení Naše Beskydy v Trojanovicích na Novojičínsku, kde se zakladatelé aliance setkali. Mezi další úkoly nově vytvořené aliance patří také prosazování dlouhodobě udržitelného rozvoje regionů postižených těžbou. „Nepřipustíme další rozšiřování těžby uhlí,“ dodal Žárský.
Nové těžbě chtějí aktivně bránit
Zástupci občanských sdružení chtějí společně prosazovat legislativní a politickou práci na komunální a celostátní úrovni a medializaci jednotlivých regionálních kauz, vzájemnou solidaritu mezi členy aliance, výměnu zkušeností a zajistit jistoty pro rozvoj regionů. „První kroky budou hlavně na legislativní úrovni, protože potřebujeme připomínkovat Surovinovou politiku ČR a připravovanou Energetickou koncepci státu. To bylo to hlavní, co nás přimělo se sdružit,“ osvětlil Žárský s tím, že pokud bude legislativní možnost, vstoupí aliance do všech správních řízení, ve kterých půjde o těžbu uhlí na území ČR.
Stát připravuje novou energetickou koncepci |
---|
Prolomit limity a vedle uhlí začít dobývat zlato i uran, navrhuje ministerstvo |
Česko bude směřovat k většímu využití jádra, nastínil budoucnost ministr Kuba |
S aliancí už navázaly spolupráci ekologické organizace Arnika a Greenpeace. „Předpokládám, že se možná v budoucnu členy aliance staneme, ale ten náš vnitřní proces rozhodování a schvalování je poměrně byrokratický, takže v tuto chvíli jsme pouze sympatizanty,“ sdělil za Greenpeace vedoucí její klimatické a energetické kampaně Jan Rovenský.