Článek
„Klientka je toho názoru, že všechno umí vysvětlit. Její osobní pohnutky (co se týká sledování manželky premiéra Radky Nečasové, pozn. redakce) spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl,“ uvedl obhájce Bruna.
Na dotaz Práva, v čí prospěch mělo jít o dobrou vůli Nagyové, advokát odpověděl: „Ve prospěch té paní (Nečasovy manželky). Premiér s tím nemá nic společného. On o tom ani nevěděl.“
Obhájce zároveň odmítl, že by Nagyová úkolovala šéfy Vojenského zpravodajství, kteří měli sledování Nečasové a poté také dvou pracovníků Úřadu vlády zajistit.
„To nebylo úkolování, to byla žádost,“ podotkl Bruna.
Podala stížnost proti stíhání
Doplnil, že hned po obvinění klientky podali do policejního protokolu tzv. blanketní stížnost proti zahájení jejího stíhání. „Musím ji pak ještě odůvodnit a poslat v pondělí,“ dodal Bruna.
Nagyová nechala údajně sledovat Nečasovou a zaměstnankyni a řidiče Úřadu vlády vojenským zpravodajstvím, její motivací mělo být podle policejního spisu dokázání nevěry Nečasové, dotlačení Nečase k rozvodu a utajení jejího poměru s ním a jejích majetkových poměrů. Podle policie figuruje i v kauze údajné korupce rebelujících poslanců z ODS. Policie spustila v noci ze středy na čtvrtek akci, která vyústila obviněním sedmi lidí včetně Nagyové, protože jeden z podezřelých chtěl odcestovat. Detektivové prý zadrželi všechny podezřelé, které chtěli.
JEDNA RAZIE, TŘI KAUZY
Razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předcházelo několikaměsíční vyšetřování, které svedlo dohromady tři různé kauzy, jejichž společným jmenovatelem je jedna z aktérek - vrchní ředitelka kanceláře premiéra Jana Nagyová.
KAUZA 1 - Grygárek, Janoušek, Rittig
Na začátku nynějšího zemětřesení stálo podezření, že tehdejší náměstek vrchního žalobce v Praze Libor Grygárek je napojen na pražské lobbisty Ivo Rittiga a Romana Janouška, vlivného člena místní ODS a rovněž lobbistu Tomáše Hrdličku i na někdejšího šéfa odboru městského investora v Praze z dob primátorství Pavla Béma (ODS) Jiřího Tomana.
Právě v kancelářích Janouška či Rittiga a zřejmě také bývalého žalobce a nyní advokáta Grygárka detektivové provedli v těchto dnech domovní prohlídky. Nikoho z nich dosud neobvinili. V případě obou lobbistů může být překážkou zřejmě fakt, že jsou nyní v zahraničí.
KAUZA 2 - Tluchoř, Fuksa, Šnajdr
Odposlechy či sledování lobbistů Rittiga a Janouška vedly k rozkrytí dalších jmen podezřelých včetně Nagyové, která s nimi měla být v kontaktu.
Detektivové došli k závěru, že prostřednictvím Nagyové Nečas nabídl lukrativní posty v polostátních firmách třem poslancům ODS výměnou za to, že složí mandáty a neshodí vládu při schvalování daňového balíčku. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze Sněmovny odešli, dva z nich pak získali vysoké posty, policie je obvinila kvůli korupci.
KAUZA 3 - Páleník, Kovanda
Z dalších odposlechů pak podle policie vyplynulo, že si Nagyová objednala u šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce Milana Kovandy sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky. Její motivací mělo být dosažení rozvodu jeho manželství.
Policejní eskorta s obviněnou Nagyovou dorazila v pátek po 18:00 k policejní služebně v ostravské Masné ulici. Zde bude čekat na převoz k Okresnímu soudu v Ostravě, který v sobotu rozhodne o vazbě její i dalších šesti obviněných. Nagyová čelí obvinění z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí až pět let vězení.