Článek
Příznivců sdružení Konexe, které mimo jiné dlouhodobě bojuje za zbourání prasečí farmy v Letech u Písku, se v nevlídném počasí sešel tucet. Evangelický farář přednesl modlitbu, zazněla romská píseň a pak účastníci položili u dřevěného kříže na hřbitově květiny a zapálili svíčky.
„V České republice jsou oběti holokaustu a genocidy rozdělovány do dvou kategorií. Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována. Tou druhou skupinou obětí jsou především Romové,“ uvedl Miroslav Brož ze sdružení.
V Terezíně si státní představitelé připomínají osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Vzpomínkové akce pořádá Evropský židovský kongres ve spolupráci s Evropským parlamentem a státními institucemi České republiky.
„Do Osvětimi byli sváženi a následně v plynových komorách vražděni Romové z celé nacisty okupované Evropy. Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou, byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je myslím velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu,“ vysvětlil člen sdružení Josef Miker důvod, proč se Konexe rozhodla pořádat demonstraci v Terezíně právě v tento den.