Článek
„Vy mě asi neznáte, zato já si moc dobře pamatuju některé z vašich předků. Zejména ty, kteří se za války klaněli náckům, až se jima sami stali, zatímco já držkou ryl v zemi, abych jich co nejvíce sejmul,” stojí na plakátech, které se objevily například na pražských nábřežích.
Plakáty jsou dvojjazyčné a vedle českého textu obsahují i anglickou verzi. „Hrůzy Osvětimi doteď páchnou v Letech - a to doslova: na místě dnes stojí prasečák. Složili byste hnůj v Terezíně nebo výkaly v Lidicích?” táže se autor s poukazem na další z míst spojených na našem území s nacistickým terorem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Legenda o fiktivním nepolapitelném hrdinovi s péry na nohou se objevila poprvé v době Protektorátu Čechy a Morava. Pérák byl podle lidové slovesnosti schopen unikat německým okupantům a trestal nejen je, ale i české kolaboranty.
Po roce 1945 vznikl na motivy Péráka animovaný film Pérák a SS a postava se objevila také v literatuře, později i v komiksu a na divadelních prknech.
V Terezíně se bude demonstrovat za připomínku romského holokaustu
V Praze se k připomínce holokaustu a osvobození Osvětimi koná mezinárodní fórum pořádané Evropským židovským kongresem ve spolupráci s Evropským parlamentem a českými institucemi. [celá zpráva]
Do Terezína v pondělí odpoledne vyrazí prezident Miloš Zeman, který spolu se slovenským protějškem Andrejem Kiskou uctí památku obětí holokaustu. V úterý se v Terezíně uskuteční pietní akt, ale i demonstrace za uctění památky obětí romského holokaustu, kterou organizuje sdružení Konexe.
„V České republice jsou oběti holokaustu a genocidy rozdělovány do dvou kategorií. Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována. Tou druhou skupinou obětí jsou především Romové,“ uvedl Miroslav Brož ze sdružení.