Článek
Arktický resort Kakslauttanen je rozhodně jedním z nejznámějších hotelových zařízení na světě. Nachází se 250 kilometrů od hranice severního polárního kruhu, pouhých 30 minut jízdy od nejbližšího mezinárodního letiště v Ivalu.
Samotný komplex leží téměř na hranici divočiny u Národního parku Urho Kekkonena, který je jedním z největších v zemi. Prakticky v srdci přírody mohou prožít návštěvníci nejen pocit částečné izolace od civilizace, ale také nefalšovanou zimu jako z pohádky.
Lákadlem je i Santova vesnička
Historie hotelu je už desítky let stará. Začala se psát v roce 1973, kdy byl jeho zakladatel Jussi na cestě z nejsevernější finské rybářské vesnice. Část, kdy se mu uprostřed pustiny porouchalo auto trochu připomíná scénář k americkému filmu. Kvůli havárii byl nucen v izolovaných lesích přenocovat. Jussi se ovšem do místa svého „ztroskotání” naprosto zamiloval a udělal si z něj pravidelnou zastávku. A jednalo se právě o místo, kde dnes Kakslauttanen stojí.
Postupem času se z ubytovacího zařízení stal luxusní resort, který původně nabízel klasické ubytování v dřevěných srubech. Slavným se ovšem stal právě díky svým proskleným iglú, která hostům umožňují v pohodlí, a především v teple, pozorovat polární záři, jež se elegantně vlní na obloze.
Pravou finskou zimu umocňují také všudypřítomní sobi, které lze zahlédnout buď v lesích, nebo zapřažené za saně.
Finské Laponsko ale láká i na další zajímavosti kromě polární záře. Například tři hodiny jízdy jižně od Kakslauttanenu stojí slavná Santova vesnička nacházející se u města Rovaniemi. Přímo tudy prochází hranice polárního kruhu, která je zde i viditelně zaznamenaná.
Návštěvníci se zde mohou naladit na sváteční atmosféru na nespočtu atrakcí a prohlédnout si také Santovu kancelář. Vzhledem ke své poloze je ovšem možné spatřit auroru borealis i zde.
Které země jsou ideální k pozorování aurory borealis? |
---|
Do nekonečné noci na polární záři. Kam za ní v Evropě |