Článek
Nejideálnější je se za polární září vypravit na sever Skandinávie nebo na Island. Ale i v těchto zemích jsou oblasti, které jsou pro pozorování lepší než jiné. Auroru borealis lze spatřit také v Rusku, například v okolí Murmansku, nebo na opravdu dalekém severu Skotska. Při cestě mimo Evropu byste museli odjet na Sibiř, Aljašku nebo sever Kanady. Ale snad vůbec nejjasněji lze tento jev spatřit v Grónsku.
Norsko
Sami Norové přiznávají, že ačkoli se obecně tvrdí, že jejich země je k pozorování záře nejideálnější, existují na světě místa, kde si ji lidé mohou vychutnat obdobně. Jedním z nejideálnějších míst v zemi je například norské město Tromso, které je poeticky umístěné mezi fjordy a šance spatřit nad ním polární září je jedna z nejvyšších v zemi.
Skvělým místem je také souostroví Lofoty, které i bez polární záře uchvátí cestovatele svou divokou krásou nebo tradičními rybářskými vesnicemi na březích moře. [celá zpráva]
Švédsko
V sousedním Švédsku lze přírodní fenomén pozorovat v Laponsku, při troše štěstí ani nemusíte opouštět civilizaci, protože záři lze také někdy spatřit nad městy Kiruna a Lulea.
Pokud si ovšem uděláte výlet do národního parku Abisko na stanici Aurora Sky, která má jev už ve svém názvu, šance na spatření značně zvýšíte. Kolem je pouze nedotčená příroda a prakticky žádné světelné znečištění. Je ovšem třeba počítat s velmi teplým oblečením.
Finsko
Také finská část Laponska z polární záře velmi těží. Ideální podmínky jsou zde od konce srpna do dubnam, a čím více na sever se dostanete, tím lépe. Jelikož je aurora borealis velkým tahákem, najdete ve finském Laponsku spoustu jedinečných a luxusních hotelů s prosklenými střechami.
Světelnou podívanou si můžete užít například nad vesničkou Nellim u jezera Inari, kde si mimo jiné vychutnáte také jednu z nejhezčích přírodních scenérií. Co se týče hotelů, vyzkoušet můžete třeba prosklená iglú na hranici polárního kruhu v Rovaniemi, kde se nachází také známá Santova vesnička.
Skotsko
Možná ne zcela známou destinací pro sledování polární záře je Skotsko. Tedy spíše jeho absolutní sever, ležící na stejné zeměpisné šířce jako například jižnější části Norska nebo aljašské ostrovy Nunivak. Zcela nejlepší jsou ovšem přilehlé ostrůvky jako Shetlandy, Orkneje nebo nejsevernější cíp ostrova Skye.
Při správných podmínkách a při nízkém světelném znečištění lze auroru borealis spatřit i ve zbytku Skotska, ale jedná se spíše o výjimky.
Island
Island je evergreen. Turisté se na něj vypravují především v létě v naději, že chytí alespoň trochu příznivé počasí k objevování přírodních krás. Naopak v zimě je země ideální pro pozorování polární záře. Nikde jinde v Evropě si ji nevychutnáte v tak divoké krajině jako na Islandu, zemi protkané gejzíry, sopkami a vodopády.
Za jejich spatřením stačí většinou vyjet za větší města, třeba jen z Reykjavíku. Opět však platí pravidlo, čím více na sever, tím lépe. Největší pravděpodobnost vidět auroru borealis budete mít třeba na poloostrově Vestfiroir (Westfjords) nebo v geotermální oblasti Landmannalaugar nedaleko slavné sopky Hekla.
Anketa
Honba za polární září
Pokud se chcete dozvědět více o konkrétních místech, která jsou ideální k pozorování polární záře, můžete navštívit oficiální turistické stránky jednotlivých zemí.
Norsko
visitnorway.com/things-to-do/nature-attractions/northern-lights/
Švédsko
visitsweden.com/sweden/regions--cities/northern-sweden/the-northern-lights/
Finsko
visitfinland.com/article/doze-off-under-the-northern-lights/
Skotsko
visitscotland.com/see-do/landscapes-nature/northern-lights/
Island
https://guidetoiceland.is/the-northern-lights/how-to-find-the-northern-lights-in-iceland