Článek
Podíváme se na okolí nejdříve trochu zeširoka. Nejvíce Islanďanů žije na jihozápadě – okolo hlavního města Reykjavíku najdeme další dvě ze tří nejlidnatějších měst. Mimochodem, za vyloženě rušnou bychom z našeho pohledu tuto oblast asi neoznačili. Vždyť Reykjavík – suverénně největší město v zemi – má jen 135 tisíc obyvatel. Ve druhém Kópavoguru žije pouhých 33 tisíc lidí, ve třetím Hafnarfjörðuru 27 tisíc (v České republice by se zařadil na 39. místo mezi Kroměříž a Šumperk).
Sečteme-li lidi žijící na jihozápadě ostrova, zjistíme, že zbytek země je jedinečné, téměř neobydlené království čisté přírody (království pouze obrazně, vnitrozemí totiž vypadá pohádkově; oficiálně je Island republika). Na dobrodružné treky krajinou a rozjímání mezi zelenými loukami a zasněženými ledovci byste těžko hledali příhodnější místo. Aby ne, vždyť na území o třetinu větším než naše země žije o něco méně lidí než v Brně.
Ďábelský vulkán je po šesti letech jen klidná hůrka mezi vodopády
Čím méně lidí, tím nádhernější příroda. Tato nepřímá úměra tady jednoznačně platí. Vždyť nedaleko sopky Eyjafjallajökull ohromují cestovatele dva vodopády. Seljalandsfoss je ten známější a navštěvovanější. Dělají se u něj úžasné fotky a opravdu výtečně u něj vypadají východy a západy slunce.
Skógafoss, další z půvabných vodopádů, nechává vodu téct dolů z výšky 60 metrů. Lidé mohou mezi zelenými kopci stanout přímo u něho a nechat na sebe působit tu atmosféru – drsná příroda, modré islandské nebe, okouzlující vodopád.
Turisté jsou z nespoutanosti islandské přírody nadšení, tamní farmáři už tolik ne. Erupce slavné sopky v dubnu 2010 jim na zemědělské půdě zanechaly vrstvu popela, s níž se museli vypořádat.
Dnes je Eyjafjallajökull velmi klidná a nabízí prostor bez rizika prozkoumat své pozoruhodné okolí, ať už jde o zmíněné vodopády, nebo muzeum historické techniky ve Skógaru. Skógar vypadá, jako kdyby jej někdo nakreslil – střechy porostlé zelení, 25 obyvatel, v pozadí vodopád, zvlněná krajina... Zkrátka sen.
Poznejte další úchvatná místa z celého světa:
- Nejzáhadnější místa světa: Odhalte tajemství chodících balvanů a sloupu mimozemšťanů
- Na půvabné i tajuplné cestě Jižní Amerikou najdeme cvičiště NASA i chodící sochy
- Fascinující dobrodružství mezi nosorožci čtyřikrát jinak: Poznejte oslnivé africké safari
- Na moři s královnou: Třísetmetrová Queen Victoria míří na unikátní plavby
Vedle toho všeho ještě malebná vesnička ukrytá jižně od sopky Eyjafjallajökull láká návštěvníky na skanzen a muzeum historické techniky. Skupina šesti historických a tří muzejních budov provádí příchozí historií a nechává je poznat krásy i úskalí života na Islandu. V domcích vykukujících z kopců porostlých travou jako v Tolkienově Hobitíně musí atmosféra pohltit každého.
Autem po Islandu
Cesty po Islandu mají v nabídce i české cestovní kanceláře. Lze například absolvovat okruh po nejzajímavějších místech jihu a západu ostrova nebo vyzkoušet tzv. fly & drive. Tato forma cestování nabízí možnost po příletu projet si určitou oblast samostatně ve vypůjčeném autě, přičemž ve vytipovaných místech čeká připravené zázemí hotelů.
Inzertní sdělení: Projeďte se po Islandu!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů na Island:
Chcete cestovat podle svého, být aktivní a přitom mít zajištěné zázemí? Tato cesta vám nabídne, co požadujete, po příletu přesednete do aut a program si spoluvytvoříte sami. Během pěti dní a čtyř nocí na vás čekají největší lákadla ostrova vulkánů a ledovců a večer odpočinek v připravených hotelových pokojích.
Gejzíry chrlí horkou vodu do výšky 10, ale i 20 metrů, Katla a další sopky se schovávají pod ledovými krunýři, v Modré laguně bublá voda o teplotě až 39 °C. Island je sen romantiků, kteří na dovolené nepotřebují kilometry písečných pláží, ale rádi si užijí trochu dobrodružství a treků v nespoutané přírodě.
Čtěte dále:
Přečtěte si také článek o největších hitech Číny, pirátské minulosti národního parku Biscayne nebo o oblíbených plážích v Dominikánské republice. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Základní informace o Islandu
Projděme si pár faktických údajů:
Počet obyvatel (2015): 329 100.
Rozloha: 103 125 km²
Úřední jazyk: Islandština, dobře se lze domluvit i anglicky nebo dánsky.
Průměrná délka života: ženy 84 let, muži 82 let.
Počet Čechů žijících na Islandu: okolo 160.
Víza: Island je, stejně jako Česká republika, součástí Schengenského prostoru, a tak pro pobyt kratší než tři měsíce vízum není třeba.
Nejvyšší hora: Hvannadalshnjúkur – 2.109 m n. m.
Více informací získáte na stránkách ministerstva zahraničních věcí.