Článek
UNESCO Road je trasa, kterou se během tří týdnů dostanete z Evropy do ekvádorského Quita, projedete Peru, Bolívii, Chile, Velikonoční ostrov a 22. den se vracíte domů. Při tom poznáte některá slavná místa ze seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Patří mezi ně například známé „chodící sochy“.
Všechno začíná v Quitu. Majestátní bazilika a bezpočet kaplí, klášterů a kostelíků pod vysokými kopci v čele se sopkou Pichincha vytváří jedinečnou atmosféru ekvádorského hlavního města. Odsud přes památník rovníku, kde si každý zkouší, jaké to je stát zároveň na jižní i severní polokouli, půvabné indiánské městečko Otavalo, Cuencu a Guayaquil vede cesta dále do Peru.
Poznejte Jižní Ameriku v obrazech:
Země, která horami a zlatem oplývá
Ani v Peru není jednoduché vybrat si mezi mnoha lákadly. UNESCO Road tu vede mimo jiné kolem pomníku pod Huascaránem, kde v roce 1970 zahynuli pod lavinou členové československé výpravy. Pochmurnou náladu si potom turista spraví při pozorování přírodních krás v oblasti Isla Incahuasi, ať už jde o planinu posetou sopečnými horninami, nebo místo plné obřích kaktusů.
Přečtěte si o nejslavnější památce Peru:
Z Peru pokračuje cesta do Bolívie. Tady na cestě vedoucí přes La Paz (s třpytícími se exponáty v muzeu zlata), Potosí, Uyuni a Villamar spatří cestovatelé spoustu nádherných míst - následující fotografie hovoří za vše.
Chile: Je tu všechno - gejzíry, ruka v poušti i měsíční krajina
A už je tady Chile s jeho poklady, pár z nich si nyní ukážeme. Jedno úchvatné místo zvané El Tatio patří k největším a nejvýše položeným polím geotermálních pramenů na světě. Místní gejzíry vypadají nejlépe v přítmí chladných ranních hodin, nicméně i ve zbytku dne jde o úžasnou podívanou. Sloupce páry stoupají desítky metrů do vzduchu, kapky se rozlétají do všech stran a ve svitu slunce vytváří světelnou show.
Křivda, žal a samota | |
---|---|
Tyto emoce podle autora Maria Irarrázabala jeho železocementová socha ruky z titulní fotografie znázorňuje. Tyčí se do výšky 11 metrů a najdeme ji v chilské poušti Atacama nedaleko města Antofagasta. „Mano del Desierto“, jak se ruce říká, byla vytvořena v roce 1992 a od začátku poutá velkou pozornost turistů. |
V poušti Atacama zase nalezneme místo zvané Moon Valley. Název zcela odpovídá tomu, co zde najdeme. Krajina vypadá opravdu jako na Měsíci, jen slavná Armstrongova americká vlajka chybí. I když Američany potkat můžeme, a to přímo zaměstnance NASA. Ti, právě kvůli podobnosti přírodních podmínek s Měsícem, tady testují různé přístroje určené pro použití ve vesmíru.
Vydejte se do světa prostřednictvím dalších článků:
Chile také představuje ideální výchozí bod pro výlet na tajemstvími opředené Velikonoční ostrovy. Zdejší obrovské sochy, které domorodci přemisťovali do neuvěřitelných vzdáleností, byste si při putování po Jižní Americe rozhodně neměli nechat ujít. Kdo ale preferuje spíše tradiční plážové pojetí dovolené, má k tomu na pobřeží mnoho příležitostí.
Přečtěte si o dalších nádherných místech naší planety:
V našich končinách se množí restaurace nabízející tradiční pokrmy amerických indiánů. Ovšem jíst tradičně připravovanou kukuřičnou placku s čerstvými místními ingrediencemi a v autentickém prostředí pod 6000 metrů vysokými horami představuje zážitek zcela jiné úrovně.
A vychutnat si tuto dobrotu v prostředí ulic plných typických jihoamerických staveb, to zážitek ještě násobí. Při tom jde poznávání západní části Jižní Ameriky příjemněji. Tato jedinečná část světa ovšem nabízí úžasné zážitky i bez jídla.
Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Ameriky!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:
Poznejte zajímavosti a památky patřící ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Za tři týdny projedete celý západ Jižní Ameriky a uvidíte drsnou krásu velehor v Andách, poušť Atacama, mystická indiánská města a mnoho dalšího. Vydejte se s námi za moře!
Nechte si od česky mluvícího průvodce ukázat to “nej” z pěti zemí Latinské Ameriky: navštívíte peruánské Andy, bolívijský La Paz, argentinskou pampu, uruguayské Montevideo a chilské pobřeží.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o Hispaniole, ostrovu karibského rumu a doutníků, podívejte se na nejdražší mosty světa nebo zjistěte zajímavé informace o cestě kolem světa luxusním letadlem. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.
Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán
Anketa
Velikonoční ostrovy
Český vědec Pavel Pavel nalezl způsob, kterým domorodci pravděpodobně hýbali známými sochami ve tvaru hlav. Pavlovo technické vysvětlení operuje s mnohem menším počtem lidí a lan, než s jakým přišli jeho předchůdci.
Ve stínu mohutných kamenných obrů zanikají další zajímavosti ostrovů. Jedná se třeba o vesnici Orongo s malbami „ptačího muže“, ústřední postavy náboženského kultu. Za zmínku stojí též umělecký trh v Hanga Roa a jeskyně Ana Kai Tangata se starobylými kresbami.
Na pětatřiceti kilometrech čtverečních hlavního ostrova žije necelých šest tisíc obyvatel. Celé území patří již více než 130 let pod správu Chile.
Více o Velikonočním ostrově najdete v článku Kam zmizeli obyvatelé Velikonočního ostrova a kdo byl záhadný Ptačí muž?
Je potřeba se před cestou do Jižní Ameriky nechat očkovat?
Pro cesty po Jižní Americe odborníci doporučují očkování proti tyfu, žluté zimnici, vzteklině a virové hepatitidě typu A, popřípadě ještě záškrtu, spalničkám a hepatitidě typu B.