Článek
Tomuto typu záhonu se téměř vyhýbá plevel a méně na něj útočí slimáci. Vyvýšený záhon oddělený od terénu představuje způsob, jak zajistit plnohodnotné vegetační období bez rizika podmáčení kořenového systému.
Jsou-li kořeny rostlin aspoň 15 cm nad úrovní okolního terénu, prosperují i tehdy, když je okolí záhonu podmáčené.
Také se k němu nemusíme příliš ohýbat, což potěší mnohé zahrádkáře se zhoršenou pohyblivostí.
K nevýhodám se řadí nižší životnost, sesedání materiálu i nutnost intenzivnější zálivky v době sucha.
Ze dřeva i z plastu
Vyvýšený záhon zakoupíme na internetu nebo v hobbymarketu a sestavíme. Většinou je vyrobený z plastu ve vzhledu ratanu a ze dřeva, také z hladkého i vlnitého plechu. Sofistikované samozavlažovací varianty mají obvodové zavlažování, indikátor úrovně hladiny vody a odtokový ventil.
Kdo se spoléhá na vlastní ruce a kutilský um, sáhne po smrkovém či bytelnějším modřínovém dřevě, eventuálně paletách, ovocných přepravkách, projektových deskách. Vyplatí se nešetřit na kvalitě montáže, protože např. dřevo se vlivem počasí kroutí a pracuje. Latě proto spojíme delšími šrouby.
Založte si záhon s květnatou loukou
V přírodně laděných zahradách se vyjímá záhon ze spleteného vrbového proutí.
Na stavbu se hodí i zbylé cihly nebo kamení, výjimkou nejsou gabionové záhony. Kámen má velmi dobré akumulační schopnosti. Za slunných dnů se rozpálí a v noci bude sazeničkám topit, což ocení obzvlášť za chladnějších jarních nocí.
Teplejší nocleh ale rostlinám zařídí i ostatní materiály, jen v menší míře. Pozor, v létě můžou být některé z nich s takovým topením nespokojené!
Stavba záhonu
Vyvýšený záhon v pravém slova smyslu nemá dno a stojí na zemině. Pokud ho chceme postavit na trávník, odstraníme horní vrstvu drnů a půdu trochu nakypříme.
Rýč do ruky vezmeme i při posazování např. na jílovitou půdu/navážku. Půdu pod ním prokypříme, můžeme i několik desítek centimetrů vykopat. Záhon tak bude hlubší, napojený na okolní půdní život, vláhu i živiny.
Jak mít záhon jako ze žurnálu
Díky plastové síti proti škůdcům umístěné na dně se krtci nemohou vynořit uprostřed záhonu, smůlu mají i hlodavci brousící si zuby na kořínky plodin.
Boky záhonu vyložíme nopovou fólií, což je důležité zvláště u záhonu ze dřeva. Fólie chrání dřevo proti působení vlhkosti. Záhon stojící na pevném podkladu opatříme fólií i na dně a pro odtok vody do ní uděláme dírky. Na děravou fólii pak položíme ještě netkanou textilii.
Záhon s mnohokvěty nikdo nepřehlédne
Místo každoročního obdělávání zeminy obvykle udržujeme vyvýšené záhony jednoduchým přidáváním materiálů nahoru. Kompost, mulčování, hnojivo a jiné prostředky na zlepšení aplikujeme přímo na svrchní vrstvu půdy.
Chceme-li uspíšit pěstění, pořídíme záhonu průhledný poklop, fólii, a získáme tak pařeniště.
Tipy odborníků |
---|
Michala Brabcová, weiki: Ideální výška vyvýšeného záhonu je kolem 80 cm, aby se do něj vešly všechny potřebné vrstvy a zároveň zůstal dobře přístupný. Šířka by neměla překročit 130 cm, aby střed vyvýšeného záhonu zůstal snadno dosažitelný. Jeho tvar volíme podle libosti: obdélník, čtverec, vytvarovat plochu můžeme i do písmene L nebo U. |
David Benda, Hornbach: Půda uvnitř vyvýšeného záhonu se na jaře rychleji zahřeje. Díky tomu sázíme dříve a užíváme si delší zahradnické sezony. Úroda může být až trojnásobně vyšší než z tradičního plochého. Plodiny rychleji dozrávají, jsou odolnější a chuťově kvalitnější. Větší úroda je spojená i s lepší drenáží vody a menším zhutněním zeminy. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.