Článek
Růže vyčarují ze zanedbaného kouta pohádkové zákoutí, efektně olemují pergolu. Sázejí se na jaře i na podzim, ale právě podzimní termín je vhodnější. Rostlinky se lépe adaptují a zapustí hustou síť kořínků.
Půdní bakterie jim posílí imunitu a odolnost proti mrazu. Na jaře se pak sazeničky probudí už dobře zabydlené.
Jak se sázejí růžičky?
Před sázením dáme růžím napít, sazeničky ponoříme do nádoby s odstátou vodou, nejlépe přes noc. Připravíme jámy na sázení, v hloubce okolo 30 až 40 cm, na dno nasteleme vrstvu kompostu pro zahřátí a výživu. Do jámy hodíme i několik hrstí organického hnojiva, aby růže dostala živiny pěkně ke kořínkům.
V den výsadby by neměly být velké výkyvy teplot. Sázíme do takové hloubky, aby bylo místo roubování zhruba 5 cm pod povrchem půdy. Kořeny jemně rozprostřeme do stan a teprve potom zahrneme zeminou. Po zasazení nešetříme zálivkou.
Tip od zahradnic
Krásně vypadají růže vysázené u starých stromů. Správně sázíme pod vnější stranou koruny, kde můžeme růže vyvázat na provazy z větví.
Závěrečná party pod širákem
Na závěrečnou podzimní party u grilu si určitě pořiďte kvalitní brikety a podpalovače, aby byl průběh venkovní party bezproblémový.
Použít lze čtyři typy grilů podle druhu použitého paliva: grily na dřevěné uhlí, na plyn, elektrické grily a grily na pelety.
Správnou atmosféru si ale užijete s grilem na dřevěné uhlí. Přináší požitek z autentického praskání dřevěného uhlí.
Velkým trendem je i grilování na briketách z dřevěného uhlí, což je prakticky uhelný prach slisovaný do briket. Mají také lepší výhřevnost než čisté dřevěné uhlí.
Nevýhodou je, že se nedá regulovat plamen, důležitá je šikovnost a zkušenost kuchaře.