Článek
Na košatém stromě rodu třapatek neboli rudbekií, chcete-li, najdeme krom trvalek také třapatku srstnatou (Rudbeckia hirta), která sice vydrží jedinou sezonu, ale po celou dobu chrlí jeden květ za druhým.
Jestli něco svědčí o její oblíbenosti, pak množství nabízených kultivarů. Všechny si můžeme vypěstovat ze semen.
Reklama pro hmyz
Třapatky, jejichž květenství se podobají slunečnicovým, patří do rodiny hvězdnicovitých rostlin. Paprsčitá hvězdice sestavená z jazykovitých květů je vymalovaná v nejrůznějších odstínech tří klíčových barev: žluté, červené, oranžové.
Že šlechtitelé květy vyfintili, aby se líbily nám zahrádkářům, je pro třapatku vedlejší. Koho chce ohromit především, je hmyz, který zajistí opylení a úrodu semen. Nápadnost a barva fungují jako reklama lákající na sladký drink, uložený v nevýrazných trubkovitých kvítcích. Ty se shlukují uprostřed úboru a tvoří hnědé, vzácněji zelené kukadlo, kterým květina vyhlíží sluníčko na nebi.
Po zemi neokouní, jelikož jí to 30 až 100 cm vysoké stonky, silné a pevné tak, že vydrží i fujavici, nedovolí.
Sluníčka mnoha tváří
Líbí se vám představa divoké prérie? Třapatka srstnatá ji pomůže uskutečnit. Sama totiž ze severoamerické prérie pochází a s trávami, s nimiž tam sousedí, působí pěkně a přirozeně.
Výtečně se hodí k rychlému vyplnění nově založených záhonů i k oživení rabátka podél smaragdově zeleného plotu z tújí, před kterým spustí naplno pronikavost úborů. Ty mohou být jednoduché, poloplné i plné, malé jako knoflík od kabátu i větší než dlaň. Rozzářené jsou věncem krátkých či dlouhatánských, širokých i špejlovitě úzkých, jedno nebo vícebarevných jazykovitých květů. Byla by škoda neangažovat je také v předzahrádce.
Než se zamilujete
Zářivější příbuzná čekanky, heřmánku a bělotrnu vyžaduje to, co sama nejvíc připomíná - slunce. Vybereme pro ni místo s kyprou, živnou, propustnou půdou, tam si bude vysloveně libovat. Spokojí se i s chudší. Důležité je, aby kořeny dýchaly, což nemůžou při dlouhodobém přemokření, proto neobstojí na jílu.
Vřesy vítají podzim růžovou barvou
Vysoké druhy občas rozklesávají, a tak potřebují oporu. Uvadlé květy pravidelně vyštipujte, aby přibývaly nové. A pozor! Mladé rostliny pečlivě braňte proti slimákům, kteří se čerstvého lupení, byť je drsné a chlupaté, dobrovolně sami nevzdají.
Pravidla výsevu
Lehoulinká semena připomínají vyzáblé slunečnicové nažky. K dostání jsou v semenářství, v hobby marketu, na specializovaných burzách. Největší výběr kultivarů nabízí internet.
Kdo už třapatku pěstuje, může od září sklízet vlastní semena. A když nesklidí, vytrousí se svépomocí. Z každého semínka může vyrůst nová rostlina tam, kam pod velením gravitace a větru dopadne nebo kam jej sami vysejeme.
Vyséváme na povrch nakypřené půdy rovnou na místo buď hned po sklizni v září až říjnu, nebo v dubnu až květnu.
Rostlinky předpěstované v březnu pod sklem pustíme ven až po ledových mužích.