Článek
Zelenina k předpěstování
Zeleninu můžeme nechat dozrát ve skleníku, nebo sazenice v pravý čas vysadíme na zahradu. Podle termínu venkovní výsadby sejeme ve skleníku od února do dubna semena salátu, polníčku, listová zelenina patří k té nejranější.
Ve dne udržujeme teplotu mezi 16 až 20 °C, v noci o 4 až 6 °C nižší. K výsadbě jsou vhodné sazenice s nejméně čtyřmi listy.
Kořenovou zeleninu, jako jsou třeba celer, ředkvičky a kedlubna, zasejeme ve vytápěných prostorách nejpozději začátkem března. Výsevy ponecháme při teplotách 18 až 25 °C. Platí, že při teplotách nad 20 °C klíčí lépe na světle.
Z nejoblíbenějších druhů plodové zeleniny vyséváme ve vytápěných prostorách v únoru papriku, v polovině března rajčata. Papriku vyséváme ideálně při teplotách 25 až 30 °C ve dne, rajčata ocení nižší denní teploty 18 až 20 °C ve dne, v noci postačí teplota 12 až 14 °C. Podobně předpěstujeme okurky, lilek atd.
Ve skleníku můžeme pěstovat několik druhů zeleniny, využijeme-li jejich výškových rozdílů (salát a keříková rajčata), zvolit můžeme model s policemi umístěnými ve vyšším patře skleníku.
Skleníky různých variant
Při výběru rozhodují rozměry, obloukový či obdélníkový tvar konstrukce, její pevnost, materiál a výplň. Dále způsob montáže, ukotvení, možnost posuvných dveří, počet větracích oken atd. Pozor! Některé modely vyžadují podezdívku, vždy dbáme na stabilitu objektu.
Vhodným materiálem nosné konstrukce je žárově pozinkovaná ocel nebo lehký hliník. Jako výplň se nabízí sklo, které příznivě rozptyluje sluneční paprsky, větší oblibě se ale těší polykarbonátové výplně, aspoň 4 mm silné. Ty mívají ultrafialovou vrstvu, chránící materiál proti degeneraci právě působením slunečního záření.
Nejlevnější skleník pořídíme do 10 000 Kč, nejdražší startují na hranici 30 000 Kč, mají obvykle velké rozměry a jsou určené spíše profesionálním zahradníkům.
Pařeniště a spol.
Pařeniště je vhodné pro nižší rostlinky, rané saláty, jarní cibulku, bylinky, které snesou chladnější prostředí. Bývá vyrobeno ze stejných materiálů jako skleník, tvoří ho podsada, obvykle plastová, dřevěná či z kovových dílů. Vrchní část má podobu oken, která lze pootevřít, posunout. Mohou být ze skleníkového skla či polykarbonátu.
Fóliovníky s kvalitní konstrukcí z pozinkovaných profilů ochrání rostliny až do -5 °C. Fólie je průhledná zcela nebo částečně, kvalitní třívrstvá při šetrném zacházení vydrží i čtyři roky. Fóliovníky lze snadno přemístit. Jsou sice levnější než skleníky, nicméně neudrží tak dobře teplo.
K miniaturním krytým prostorám pro předpěstování patří například květináče s poklopy různých velikostí, vyvýšené kryté záhony, plastové sadbovače apod.
Anketa
Naše tipy
- Skleník a jeho varianty umístíme na zahradě v závětří s dostatkem světla.
- Osu skleníku situujeme ve směru sever-jih.
- Sazenice zaléváme nejlépe dešťovou vodou ze sudu.
- Přísun vody k sazenicím může zajistit automatická mikrozávlaha (kapkovače, kapkovací potrubí a zavlažovače).
- V chladnějším období lze skleník vytápět (elektřinou, plynem, tepelným čerpadlem, solárním panelem, kompostem).
- V parném létě oceníme střešní větrací okna a vchod orientovaný na sever.