Článek
Alessandra Vitaleho byste na ulici pravděpodobně zaregistrovali. Výrazně potetovaný mladý muž vás totiž okamžitě odzbrojí svým širokým úsměvem od ucha k uchu. K radosti a dobré náladě má přitom důvod.
Před šesti lety se přestěhoval z Itálie do Velké Británie, kde do loňského roku bydlel v běžném bytě. Ten jej ale neuspokojoval. Alessandro je totiž velikým nadšencem do chilli. A tak se parapety oken v jeho kuchyni a ložnici prohýbaly pod květináči a truhlíky s nejrůznějšími odrůdami chilli a také máty, z níž si rád připravuje čaj.
S chilli jej seznámil už jako chlapce dědeček. „Vzpomínám, jak si nechal dovážet chilli ze všech koutů světa. Měl tuny rostlin a já se k nim v době sklizně nemohl ani přiblížit, protože mi hned vytryskly slzy. Tehdy jsme se zamiloval do pěstování a do přírody,” vypráví Alessandro.
Kromě parapetu ovšem dlouho neměl příležitost své nadšení realizovat. A potvrdit si, zda by byl tak schopným zahradníkem jako jeho předek. Když se naskytla příležitost k bydlení v domě, kde mají obyvatelé i zahradu, zajásal. Svůj díl o velikosti 8x5 metrů využil do posledního místečka.
Postavil na něm skleník, který zabírá zhruba čtvrtinu, koupil gril a jeden roh slouží jako posezení. Veškerou další plochu ale už zabírají truhlíky a květináče, a tam, kde bylo místo na zdi nebo na plotě, jsou další pěstební nádoby zavěšené.
Zkrátka Alessandrova část zahrady je takovým malým zeleným královstvím.
Milovaný a zároveň nenáviděný koriandr
Metoda pokusu a omylu
Zatímco s chilli papričkami, jichž momentálně pěstuje 17 druhů, si byl díky praxi z parapetu celkem jistý a také s rajčaty, která se jim v lecčems podobají, si docela věřil, s ostatní zeleninou postupoval stejně jako každý, kdo kdy něco pěstoval – metodou pokusu a omylu. A daří se mu.
Během karantény, zatímco ostatní hořekovali na nedostatek zábavy a nudu, Alessandro nelenil a může se nyní na podzim pochlubit neobyčejně vydařenou sezonou.
Sklidil dohromady na třicet druhů plodin, a jak říká, od března nemusel vkročit do zelinářství. Vypěstoval tolik zeleniny a ovoce, že se o přebytky mohl rozdělit se sousedy a přáteli. „Před domem jsem umístil ceduli, že nabízená zelenina je zadarmo.”
Jen ze šesti rostlin sklidil 35 kilogramů rajských. Chilli papriček měl 10 kilogramů. K tomu připočtěme dýně, okurky, jahody, cibuloviny, kořenovou zeleninu, fazole...
Rozmáchnout se také konečně mohl při pěstování bylinek. V jeho zeleném království má své pevné místo nejenom máta, ale i meduňka, bazalka, majoránka, pažitka, petržel a další. Nechybějí dokonce ani okrasné květiny.
Znáte jostu? Lysý kříženec černého rybízu a angreštu vás překvapí svou skromností
„Letos jsem měl opravdu dobrý rok. Poprvé v životě jsem dokonce sklízel svůj vlastní celer,” pochlubil se redaktorům webu Real-fix.
Zdravě znamená organicky
Zkušený zahrádkář správně tuší, že mladý muž tráví na své zahrádce spoustu času. Jak sám Alessandro říká, je to dohromady několik hodin týdně, vždy když má volno a není v práci. Tehdy svým rostlinám dopřává péči, která zahrnuje i pravidelné dávky hnojiva a pesticidů. Pokud byste jej však podezřívali z používání těch průmyslových, hluboce byste jej urazili.
Alessandro je velkým propagátorem ekologického přístupu k životu a organické stravy. K hubení škůdců proto používá vlastnoručně vyráběný prostředek z kopřiv a rovněž tak si vyrábí i vlastní hnojivo. Jeho základem je doma pěstovaná aloe vera.