Článek
Muškáty (Pelargonium) nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do měst, na balkony, terasy, lodžie i prosté parapety. Díky své všestrannosti se hodí ke klasickému, romantickému, vintage i modernímu stylu a designu.
Startujte po ledových mužích
Muškáty vyložte ven ve chvíli, kdy denní teploty přesahují 10 °C a v noci už nehrozí přízemní mrazíky. Pro jistotu počkejte na dobu, kdy Pankrác, Servác a Bonifác oslavili své svátky.
Správné umístění: Slunce vítáno
Domovem pelargonií je okolí Kapského Města v jižní Africe, a tak milují teplá místa s přímým sluncem, ale spokojí se i s mírným stínem. Nevadí jim ani prudké přímé slunce v letních měsících.
Čím více slunečního svitu se jim dostane, tím více pokvetou. Velkokvěté a double muškáty nemají v oblibě příliš vlhka, proto se hodí na zastřešené balkony a terasy. Těm jednoduchým zase nevadí déšť.
Tařice skalní se třpytí jako zlato mezi kameny
Vhodné nádoby: Ty těsné vadí
Dbejte na to, ať mají rostlinky dostatek místa. Jestliže jsou příliš blízko jiných rostlin nebo se sazenice těsní v malém truhlíku, nepokvetou tak, jak by mohly.
V ideálním případě by měl být truhlík hluboký alespoň 18 cm a rostliny by měly být vzdálené alespoň 20 cm od sebe.
Zálivka: Méně a často
Potřeba zálivky vzrůstá spolu s teplotami a se začátkem květu. Muškáty zvládnou i opravdová vedra, mají-li dostatek vláhy. Zemina by neměla nikdy vyschnout, ovšem pozor na přemokření! Kořínky rostlin by tak mohly zahnívat.
Zalévejte rostliny průběžně, menším množstvím vody. Je-li opravdu parno, zalévejte je ráno i večer. Výbornou volbou jsou samozavlažovací truhlíky.
Přihnojování: Žluté listy indikátorem
Muškáty vyžadují relativně velké množství výživy. Když při vysazení použijete speciální substrát, obsahující hnojivo s postupným uvolňováním, zajistíte jim pro začátek optimální množství výživy. Zvolte ale takový typ, kde hnojivo vydrží alespoň devět měsíců. To platí v případě běžných teplot kolem 20 °C.
Teplota půdy v truhlících je v létě často vyšší, tím pádem se může hnojivo vypotřebovat rychleji. Použít můžete i běžné hnojivo pro muškáty a další kvetoucí rostliny, které lze přidávat jednou týdně do zálivky. To, že rostlina nemá dostatek živin, prozradí žloutnoucí listy a nedostatek květů. Od září hnojení postupně vynechávejte. Na zimu hnojení zcela přerušte.
Rostliny v nádobách umocní půvab zahrady
Péče: Vše zvadlé pryč
Pravidelným odstraňováním zažloutlých listů a odkvetlých květů podpoříte muškáty pro bohatější kvetení. Květy neodstříhávejte, ale jen uštípněte prsty, jde to snadno.
Přezimování: Suché chladno
Chcete si muškáty zachovat i napřesrok? Před prvními mrazíky rostliny zastřihněte zhruba na 15 cm a přeneste je do interiéru na světlé místo, chráněné před mrazem, ale chladné (ideálně mezi 5 až 10 °C).
Můžete odstranit listy, zamezíte tak ztrátám vlhkosti odpařováním. To má i dvě další výhody: omezíte plochu, kterou by mohli napadnout škůdci, rostliny zároveň zaberou i méně místa.
V zimě téměř nezalévejte. Mohou sice vypadat jako uhynulé, ale vše půjde tak, jak má. Na jaře se probudí k životu, obrostou a budou chtít častější zálivku.
Po přezimování rostliny přesaďte do nové zeminy a postupně je přivykejte na venkovní prostředí. Pokud jste rostliny zazimovali na tmavším místě, od února jim dopřávejte dostatek světla, držte je stále v chladu a od dubna je můžete přes den, nemrzne-li, nechávat venku. V této době ale chraňte rostliny před nočními mrazíky a před přímým sluncem.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.