Článek
Jméno jako pro princeznu klidně vyměňte za počeštěný vědecký název krokosmie, chcete-li. Nebo jim po vzoru předků říkejte křešiny. Nejsou to však frézie! Těm se jen naoko podobají a sdílejí s nimi čeleď kosatcovitých, kam botanici krom kosatců zařadili také šafrány a mečíky.
Ač jsou montbrécie exotičtějšího ražení, s klasiky českých záhonů nacházejí překvapivě snadno společnou řeč. Co udělat, abyste si je jaksepatří užili?
Najděte…
... místo, kde půda čerstvě voní a má drobtovitou až lehce písčitou strukturu a kam sluneční paprsky míří přímo nebo propadají mezerami listnáčů aspoň půlku dne. Tam se montbréciím bude zaručeně líbit!
Nesejde na tom, jestli takové místo najdete v tradičním záhonu, na chladném břehu jezírka, na výhřevném štěrkovišti, před keři či v nádobě na terase.
Důležitější je, aby kolem sebe rostliny měly dostatek prostoru a převyšovaly své sousedy, poněvadž v přehuštěném porostu je okusují nejrůznější breberky a pohřbívají tak krásu svěže zelených, vzácněji karamelově snědých listů.
Kochejte se…
... už od jara tropickou bujností trsů, jež si ve zdobnosti nezadají s puškvorcem a kosatci. Vzpřímené nebo obloučné listy mečovitého tvaru měří 60 až 100 cm. Hladké jsou dokonale, obvykle žebrovité, široké asi jako řemínky od sandálů. Květy nad nimi přímo září. Nejen v září. Rané odrůdy nakvétají od července, pozdní probarvují zahradu ještě v říjnu.
Montbrécie rostoucí nadivoko v domovské Africe kvetou žlutě a oranžově. Za víc než sto let šlechtění se hřejivá paleta rozšířila o spoustu odstínů a také o červenou.
Hvězdnatě rozevřené květní trychtýřky můžou být dvoj- i trojbarvé. Klasovitá květenství se na bezlistých, často rozvětvených stoncích vysokých 40 až 120 cm otevírají odspodu po dobu čtyř až pěti týdnů. Ve váze vydrží minimálně čtrnáct dní.
Ukázkové zahrady v Lednici vzdělávají a inspirují
Hýčkejte…
... parádnice exotických půvabů, aby vás těšily bezchybným vzhledem a dlouhou životností. Na jaře před rašením nad nimi prostřete vrstvu kompostu, a ještě krapet jim přilepšete, jakmile ukážou květní stvoly. Nejvyšší druhy preventivně podepřete proti rozklesávání.
Sazenice pravidelně zalévejte, starší rostliny si poradí s delším suchem. V mokru podzemní hlízky živoří, což v zimě nemusejí přežít, takže nepodceňujte dobrou drenáž.
Suché listy před zimou svažte nebo je nechte ležet na zemi a seřízněte až zjara. Montbréciím to pomůže přečkat drsné období. Pokud rostou v květináči, přeneste je na místo, kde nemrzne.
Veselý život s fuchsiemi
Sdílejte…
... neotřelou krásu montbrécií s ostatními květinami, s hmyzem i přáteli. Perfektní koktejl na oslavu babího léta vzniká spojením s hvězdnicí (Aster), rozchodníkovcem (Hylotelephium), šantou (Nepeta), rodgerzií (Rodgersia), třapatkou (Rudbeckia) a kakostem (Geranium) Rozanne, který netvoří semena a kvete dlouho do podzimu.
Montbrécie sterilní nejsou a po opylení ukazují dekorativní plodenství. Na opylování se v Americe podílejí kolibříci, u nás pozoruhodné dlouhozobky, sající nektar rovněž za letu.
Nejen hmyzu, ale i přátelům uděláte touhle krásnou kytkou radost. Věnujte jim oddělek ze staršího trsu. Zmlazením navíc montbrécie namotivujete k ještě bohatšímu kvetení.