Článek
Líčidlo jedlé (Phytolacca acinosa) pochází z jihovýchodní Asie. Statným postojem a mírami až 160 cm x 120 cm svádí k myšlence, že jde o keř. Nedřevnatí však.
Jeho nadzemní části v zimě spálí mráz a na jaře znovu raší z vitálních kořenů. Mnohým zahrádkářům učarovalo, jenže od nich rádo utíká do volné přírody, a to už tak dobrá zpráva není.
Exotický půvab
Nadýchaná květenství, podobná kartáči na vymývání lahví, se skládají z drobných bělavých kvítků, z nichž vznikají souplodí připomínající ostružinu. Zprvu jsou čistě zelená, záhy chytají vínový nádech až úplně zčernají.
V plodenství dozrávají odspodu. Jakmile lesklé peckovičky opadají nebo je spořádají hladoví ptáci, rozzáří se ostatek hroznu křiklavě růžovým odstínem.
Za pozornost stojí také tuhé, červeně žíhané lodyhy a široké, světle zelené vrásčité listy, které propůjčí i tomu nejobyčejnějšímu zákoutí atmosféru deštného pralesa.
V dobré společnosti
Při světlém okraji lesní zahrádky vypadá senzačně vedle udatny (Aruncus dioicus), rodgerzie (Rodgersia), omějů (Aconitum) a náprstníků (Digitalis).
Na osluněném záhonu neudělá ostudu vedle růží a tam, kde je vlhčí půda, se těší ze sousedských vztahů s mohutným okeckem srdčitým (Macleaya cordata) a neméně urostlým sadcem nachovým (Eupatorium purpureum). Snad jen v kolektivu babičkovských floxů, zvonků a řebříčků se jeho exotické půvaby nesetkávají s aplausem.
Ať už ho zkombinujeme s čímkoli, nesmí vyschnout, jinak svěsí listy a bude se tvářit zbídačeně.
K jídlu? Raději ne...
Za jedlé se považují plody a po zvláštní úpravě také listy. I tak po požití hrozí žaludeční nevolnost, jelikož ve všech částech rostliny koluje malé množství jedovatých látek.
Vypěstujeme si raději pravé ostružiny a špenát a lákavě vyhlížející plody přenecháme ptáčkům. V zahradě, kde se zdržují malé děti, bychom líčidlo pro jistotu vůbec pěstovat neměli!
Starý dobrý rozmarýn je nově šalvěj rozmarýnová
Pozor na záměnu!
Na líčidlu jedlém se během celého léta potkávají současně hrozny s poupaty i dozrávajícími plody, což je na něm sympatické. Všechny trčí kolmo vzhůru jako svíčky na vánočním stromečku.
A to je znak, kterým se odlišuje od silně toxického líčidla amerického (Phytolacca americana), jehož hrozny visí z výhonů dolů k zemi.
Tuhý kořínek
Byť trvalka koření hluboce, můžeme ji zjara nebo na podzim vykopat ze země a rozdělit či přesadit na jiné místo. Musíme však být důslední, protože i malý kousek dužnatého kořene, který zůstane v zemi, znovu vyraší a vytvoří nový trs.
Záludné jsou také plody. Pokud si šťávou z nich potřísníme šaty nebo je nechtěně rozšlápneme na zámkové dlažbě, budeme se skvrn horko těžko zbavovat.
Navíc náramně chutnají ptáčkům, kteří semena rozšiřují po okolí, a tak se z nevinně vypadající trvalky může snadno stát obávaný plevel.