Článek
Vybrat správný květináč a zabydlet ho rostlinami je první krok. Kam jej ale postavíme? Po osázení totiž výrazně nabere na váze a nebude už tak snadné s ním hýbat.
Nakonec se postaráme o to, aby se v něm rostlinám dobře žilo a svou spokojeností nakazily každého, kdo si na terasu přijde odpočinout.
Vůdčí prvek
Objemná nádoba dominuje odpočívadlu. Zvolíme-li dobře materiál a barvu, doladí atmosféru v okolí celého domu. Břichatý sud přispívá k venkovské idylce, kdežto u moderní stavby a v zahradě se střízlivým geometrickým uspořádáním se blýskne kov či hladká glazura v podobě krychlí a válců.
Úzké vysoké nádoby pěkně vyplní prázdné rohy i proluky mezi křesly.
Velmi oblíbený a na údržbu nenáročný je umělý ratan, který se stejně jako neutrální terakota hodí kamkoli.
Stylově působí, když květináč opakuje barvu zahradního nábytku nebo domovní fasády. Naopak s rostlinami se může barevně hašteřit, a tím jim umožnit lépe vyniknout.
Výplň v barvě zlata a purpuru
Květináč můžeme osázet i jinak, než jsme zvyklí, a místo tradičních balkonových rostlin zvolit trvalky a keře. Co byste řekli na trio o dvou kontrastních barvách, které zkrášlí terasu na slunci či v lehkém stínu?
První jeho členkou je ruj vlasatá (Cotinus coggygria) Golden Spirit. Jde o keř sršící energií nazlátlých listů, mezi nimiž se od června objevují bledorůžové obláčky květů. Vyžene-li příliš dlouhé větve, prostě je koncem zimy sestřihneme.
Sousední vrbina (Lysimachia ciliata) Firecracker si žlutou barvu vypůjčila od ruje a vymalovala jimi své letní květy, které mezi temným listovím září jako prskavky ve tmě. Až 80 cm vysoká trvalka se čile rozrůstá podzemními výběžky.
Na návštěvě v zahradě s hrnečkovým stromem
Po pár letech si z květináče můžeme sázecí lopatkou opatrně vyzvednout oddělky a obohatit jimi květinový záhon.
Poslední z trojice, rdesno (Persicaria microcephala) Red Dragon, svým spolubydlícím decentně zahaluje kotníky. Na každém listu má vytetované stříbřité véčko, což mu přidává na exotičnosti.
Velmi rychle přirůstá a během léta se mění ve splývavý listopád s bílými kvítky. Před zimou ho spolu s vrbinou ostříháme na ježka, aby nestálo nic v cestě brzkému březnovému rašení.
Dobré tipy |
---|
Základem je kvalitní substrát s kompostem a bez rašeliny. Rostliny sázíme do stejné hloubky, na jakou jsou zvyklé ze zahradnictví. Pod okrajem nádoby necháme minimálně 3 cm volné, aby přes něj při zálivce nepřetékala voda. |
Po výsadbě rozprostřeme okolo rostlin kamennou drť, která je udrží v čistotě a současně zpomalí vysoušení substrátu. Výhodou květináče velikosti XXL je to, že dokáže zadržet větší množství vody, proto i v létě obvykle stačí jedna vydatná zálivka týdně. Zaléváme tak dlouho, dokud přebytečná voda nezačne protékat odtokovým otvorem. Ten nesmí na dně nádoby chybět! |
Pěstujeme-li rostliny, které přetrvají do dalších let, dbáme na jejich správnou výživu i na to, aby byl květináč spolehlivě mrazuvzdorný. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.