Článek
Hned na první pohled vypadá svěží zeleň ve světě šamponů, mýdel a kartáčků na zuby fantasticky. Živé barvy a bujné listy nastartují dobrou náladu při ranní hygieně, večer zase pomáhají relaxovat při lázni ve svitu svíček. Praktické výhody nezůstávají pozadu. Voda z kohoutku je na dosah a do sprchy jen pár krůčků, což péči o rostliny velmi usnadňuje.
Vyhrazeno pro zeleň
Kam svůj zelený ansámbl umístíte? Můžete zvolit vany a umyvadla s extra širokými okraji, využít hluboké okenní parapety či zbudovat niky ve zdi. Místo se najde v regálech vedle kosmetiky i na nádržce toalety. Rostliny se štíhlou fazonou a vertikálním růstem vymalují dozelena prostor mezi WC a bidetem, roh u sprchového koutu či vedle stolku s umyvadlem, kde nebudou překážet.
Nižší exempláře lépe vyniknou na sloupku nebo ve stylovém květináči s nožičkami. Jak dát koupelně zelenou jiskru, když už nezbývá místo na podlaze? Vedle věšáku na ručník přimontujte další háček a zavěste na něj květináč vsazený do sítě macramé, kterou si můžete sami vyrobit.
Společné sprchování
Kropení vlažnou vodou rostlinám připomíná déšť z tropické domoviny a spousta druhů si ho vyloženě užívá. Zbavuje je prachu, který snižuje intenzitu světla a ucpává na listech póry, a brání nejrůznějším breberkám v oslabování jejich imunity.
Z vodních hrátek však vynechejte oblíbené africké fialky, jejichž chloupkaté listy jsou na smočení citlivé. Po osprchování nechte rostliny oschnout a z jejich ozdobných nádob vylijte přebytečnou vodu. Dlouhodobé zamokření totiž vede k zahnívání kořenů a napadení smutnicemi.
Džungle, les i střídmá elegance
Koupelna, kam dopadá přirozené denní světlo, je obzvlášť ideálním útočištěm pro rostliny, které se nekamarádí se zimou a suchým vzduchem. Mramornatka (Dieffenbachia) a úchvatná maranta (Maranta) s kaláteou (Calathea) nikde jinde v bytě neprospívají lépe. Jejich velké vzorované listy věrně zprostředkovávají efekt džungle.
To hravě svede také vodomil šáchor (Cyperus), jehož kořeny vyžadují stálé mokro, syngonium (Syngonium) a nenáročná šplhavnice (Epipremnum), kterou když vyvedete po tyči, můžete postavit i do velmi stísněného prostoru.
Klidnou lesní tišinu vykouzlíte s pomocí amerického kapradí (Phlebodium aureum), něžného netíku (Adiantum), sleziníku hnízdovitého (Asplenium nidus), ledviníku (Nephrolepis) a bizarně tvarované parožnatky (Platycerium bifurcatum). Parožnatka, fíkus šplhavý (Ficus pumila) a zelenec (Chlorophytum comosum), který proslul tím, že rozkládá formaldehyd, dělají dobrý dojem v závěsných nádobách.
Kdo má rád kuriózní tvary a upřednostňuje střídmou eleganci, měl by si pořídit nějaké sukulenty, mezi něž patří i veškeré kaktusy. Sloupovitý pryšec trojboký (Euphorbia trigona), zježená dužnatka (Echeveria) či ušatá opuncie (Opuntia) zdůrazní minimalistický styl zařízení.
Barevnost do chrámu těla vnáší bláznivě strakatý kroton (Codiaeum), vínová dračinka (Cordyline fruticosa) Rumba, růžovobíle žíhaná podeňka (Tradescantia) Nanouk a její sestřenice Murdannia loriformis Bright Star, nedávno uvedená na scénu pro hvězdicovitě uspořádané, stříbřité, zelenou linkou vroubené listy a květenství nadýchaná jako nevěstin závoj.
Pokojov(kov)á romance
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej pokojových rostlin, Zahradnictví