Článek
Zahrada posetá romantickými zátišími připomíná královskou korunu s třebešickým zámkem jako vzácným klenotem vsazeným do jejího středu.
S princeznou se tu nepotkáte, zato vás tu vřele uvítají sympaťáci architekt Alberto di Stefano a umělec Eugenio Percossi, kteří se postarali o to, aby panství poblíž Kutné Hory neskončilo v propadlišti dějin a naplnilo radostí každého, kdo jej navštíví.
Začalo to zeleninou
I kdybyste hlavní bránou prošli tisíckrát, pokaždé vás znovu ohromí pečlivě upravené nádvoří.
Nad mechově hebkými trávníky se pestří slunečnice, lupiny, hvězdnice, delfinia, sporýše a voňavé růže, před nimiž se zdvořile kloní stébla ozdobnic a dochanů.
Kde kvete zavinutka, tam je živo
Pozemek o rozloze pět a půl hektaru, na kterém podle památkářů stojí největší a nejzachovalejší stodola ve střední Evropě, umožnil majitelům splnit si sen o zahradě, která je krásná, voní a také skvěle chutná.
Ovocné sady jsou tu rovnou dva a košatí se v nich na sto dvacet stromů ovoněných levandulí rostoucí kolem kmenů. Záhonům se zeleninou a bylinkami dávají stylový rámec pěšiny z fošen, pestře kvetoucí letničkové bordury a růže vyvedené po kovových jehlanech.
Jak prozradil Alberto, právě tady v užitkové části, jíž dominuje oválná pergola s cihlovými sloupy, začátkem nového tisíciletí renovaci celé zahrady odstartovali. Že by kvůli rajčatům? S domácí mozzarellou a bazalkou chutnají jedna báseň. V Itálii i u nás.
Víly na hladině
Empírová zvonička na dórském sloupu, barokní socha Panny Marie a starobylá kamenná studna podmalovávají komorní atmosféru panující před hlavním vchodem do zámku, kde se prostírá žabí království s hladinou prokvetlou lekníny. Jejich odborný název Nymphaea pochází z řeckého nymfa, což po našem znamená víla.
Spanilé plovoucí květy přizdobují také obnovený vodní příkop. Teprve když se renesanční zámek obtiskl na hladinu překlenutou hladce omítnutým mostem, získal ten správný pohádkový šmrnc.
Aby se příkop neproměnil v bažinu, bylo zapotřebí vzkřísit systém přivádějící čerstvou vodu ze zdejšího Olšanského potoka.
Exotický kalokvět miluje slunce
Nově vykopaná strouha s břehy posetými bohyškami, blatouchy a kosatci dále odvádí vodu do rybníků ovlažujících vzduch v zahradě parkového typu. Odtud plyne zpět do Olšanského potoka, jenž se nedaleko panství vlévá do říčky Klejnárky, která pokračuje Labem až do severního moře.
Podobně vzrušující je i cesta po zámeckém parku, kde objevíte rafinovaně naaranžované umění či vrbu s kmenem ohnutým do tvaru vítězného oblouku.
Srdce tluče pro růže a umění
Část nádvoří je živými ploty z habru rozdělena na samostatné „výstavní síně“, kde vedle květin přitahují zrak osobité umělecké instalace.
Můžete si zde třeba pohovět v křesle a v myšlenkách stoupat po žebříku do nebe. Nezní to jako báječný recept na dokonalý odpočinek? Moderní umění si se zámeckým prostředím překvapivě dobře rozumí.
Další společnou vášní jižanského páru je láska ke květinovým královnám. „Růží máme stovky, včetně historických,“ pyšní se Eugenio. Zvlášť velkou radost jim dělají ty od Davida Austina. Jsou zdravé, sytě vybarvené, omamně voní a nakvétají dlouho a opakovaně.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Pokud jste i vy nadšení růžaři, milovníci romantiky a současného umění či starožitností, jimiž je interiér zámeckého hotelu prošpikován, anebo hledáte pohádkové kulisy pro veselku, pak sem určitě zavítejte!