Článek
V čem začít pěstovat: pořiďte si klíčicí misku
Pozorovat semínko, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je zábava zejména pro děti. Na rostlinky, které samy vypěstovaly, jsou pyšné a ještě se něco naučí. Navíc jde i o zajímavou živou dekoraci.
Doporučujeme pořídit si klíčicí misku, kterou lze kromě semínek využít také na kořenění řízků pokojovek nebo klíčení cibulovin.
Semínka namočte na 48 hodin do vody, poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nevyklíčí, přibližně dalších 48 hodin. Naklíčené semeno vložte do misky a tu umístěte na sklenici s vodou.
Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte, jak se semeno probouzí k životu. Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny, ale i ponechat ve vodě. Tu vyměňujte jednou týdně.
Radost udělá i speciálně tvarovaná váza, která se hodí na cibuloviny, jež v ní můžete pěstovat i poté, co naklíčí a rozkvetou. Šikovná je pro hyacinty a krokusy, kterým stačí i menší množství vody. Opatrně opláchněte kořeny, abyste rostliny nepoškodili a zároveň nezkalili vodu.
Aby rostliny vázu nepřevrátily, můžete ji u dna zatížit kamínky. A pamatujte, že ve větším chladu rostliny déle vydrží.
Pro domácí pěstování
Znáte to, rostlinky nechtěně přelijete nebo v době naší nepřítomnosti uschnou. Aby se tak nestalo, je šikovné si i na bylinky pořídit samozavlažovací květináč. Má integrovaný systém měření vody a nalévání, rostlina si vezme právě tolik vody, kolik potřebuje.
Originální je i malý domácí skleníček s průhledným krytem, který nabízí skleníkové klima a rostlinky v něm klíčí jako divé. Šikovné to je na předpěstování bylinek, které pak s chutí přidáváme do pokrmů ve zdravé kuchyni.
K vyklíčení semínek použijte rašelinové bobtnající tablety o průměru 3,5 cm, které ručí za rychlý růst.