Článek
Pokud kompost ještě nemáte, nezoufejte. Jeho založení není nijak složité. Na zahradě vyberte spíše odlehlejší místo, které není po většinu dne na prudkém sluníčku. Vytvořte mu ohrádku, například z prken, kulatiny, nebo z plastových dílů.
Pozor, mezi jednotlivými díly musí být mírné rozestupy umožňující vzduchu, aby pronikal dovnitř. Aby mohl proniknout i do spodních vrstev, vytvořte první vrstvu například z větviček, na ně může přijít tenká vrstva posečené trávy, spadané listí atd.
Nezapomeňte!!! | |
---|---|
Dno kompostu v žádném případě nevystýláme folií nebo textilií! Do kompostu musí mít volný průchod žížaly a hmyz, kteří jsou z velké části za zrání kompostu zodpovědní. |
Velmi nenápadně působí prodávané plastové kompostéry, které stačí na pozemku umístit a vhazovat do nich ten správný typ zahradního odpadu. Při výběru volte takové modely, které budou mít plnění shora, ale dole dvířka na odebírání již zralého kompostu.
Co lze do kompostu vyhodit
- Trávu a zelené listí - zelenou hmotu je dobré prosypávat mletým hašeným vápnem, aby se předešlo nepříjemnému zápachu při jejím kysání.
- Uvadlé květiny - nikoli nemocné
- Zeleninový a ovocný odpad z kuchyně - pozor, ne veškerý
- Vaječné skořápky
- Papírové obaly a ubrousky
- Kávové a čajové zbytky (včetně sáčků)
- Trus drobných zvířat
- V menším množství i piliny, třísky, dřevitá vlna apod.
Plánujete na zahradě zařízení pro zadržování dešťové vody? Víme, jak na to
Co do kompostu nevyhazovat
- Slupky z tropického ovoce
- Pecky
- Kosti a zbytky masa
- Plevel s kořínky
- Rostliny napadené chorobami
- Větve z tújí - odborníci doporučují je spíše rozdrtit a použít jako mulč zpět pod túje a do kompostu dát jen malé množství.
- Listí z ořešáků - kompostu neškodí, ale dlouho se rozkládají, proces lze urychlit rozsekáním.
- Popel z uhlí
- Plasty, sklo, kov, barvy a ředidla
- Noviny a časopisy
- Kočičí, psí a lidské výkaly, jednorázové pleny
Jak dlouho zraje
O kompost je potřeba se starat. Znamená to především ho jednou za čas proházet, aby se důkladně provzdušnil a promíchal.
Kompost zraje obvykle půl roku. Poté se promění v humus, kterým lze hnojit na záhoncích. Dle zkušeností zahrádkářů, kompost, ve kterém je větší podíl ořešákového listí, případně štěpky z tújových větví, zraje déle, třeba i dva roky.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.