Hlavní obsah

Chystáte se s nůžkami na živý plot? Ještě vydržte, ptáci vám za to poděkují

Existuje více doporučení, kdy je nejlepší stříhat živý plot. Ale přesto, že je svěží, hustý, bujný, a zdá se, že je tedy vše v pořádku, někomu jeho střih nemusí vůbec vyhovovat. Ptákům, kteří v něm hnízdí. Víte, kdy vám za tento zahradnický zákrok opravdu nepoděkují?

Foto: Profimedia.cz

V živých plotech rádi hnízdí například kosi černí.

Článek

Živý plot je možné stříhat buď pravidelně, přes letní sezonu třeba i měsíc co měsíc, někdo si naopak vystačí jen s jedním či dvěma střihy za rok. V zimě a pak v červnu. Jenomže právě s jarním a letním střihem je potíž.

V živém plotu totiž rády hnízdí nejrůznější druhy ptáků. Jsou to například kosi černí, pěnice černohlavé, červenky obecné či konopky obecné. Ti všichni si na huňaté větvoví v bezprostředním okolí svého hnízda potrpí. Chrání je nejenom před nepřízní počasí, ale zároveň i před loupeživými zraky a nenechavýma rukama. A kromě toho je samozřejmě i zdrojem potravy.

Už v době sezení na vajíčkách proto ptáci uvítají naprostý klid kolem svého hnízda. Ovšem i poté, co se z vajíček vylíhnou mladí a svým hlasitým dožadováním se o potravu jaksi naruší dosavadní utajení existence hnízda, není radno plot stříhat. Bujný porost stále blokuje, nebo alespoň ztěžuje přístup potenciálním predátorům a větévky zároveň slouží jako první přistávací plochy pro mláďata v době, kdy se začínají učit létat.

„Abychom ochránili hnízdící ptáky, ploty by se neměly stříhat po celou hnízdní sezonu, tzn. cca od dubna až do srpna,” sděluje Věra Sychrová z České společnosti ornitologické.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Křovinořezem a dalšími hlučnými nástroji můžeme způsobit mláďatům smrtelné zranění, případně zničit hnízdo s vejci. Bohužel se s tím každoročně setkáváme, kdy lidé zabijí nebo vážně zraní při stříhání živého plotu ptáky. V lepším případě mláďata z hnízda jen vypadnou, ale pak se bohužel dostanou do záchranné stanice, protože hnízdo již zpravidla mají poničené. A to je opravdu zbytečné. Proto se přimlouváme za to, aby lidé na svých zahradách brali ohled i na ptačí obyvatele. Například v Irsku je zákonem zakázané stříhání plotů v období od začátku března do konce srpna, aby byli ochráněni hnízdící ptáci,” dodává.

Související témata:

Související články

Živý plot je ozdobou zahrad

Na jaře je čas na výsadbu živého plotu, protože do léta musí stihnout zakořenit. Pořiďte si buď sazenice, nebo rostliny v kontejneru. Ty mají tu výhodu, že je...

Čas výsadby živých plotů je tu

Krásný živý plot, to je běh na dlouhou trať. O výsledku se ale do značné míry rozhoduje již na samém začátku, tedy při jeho výsadbě. Vše si proto dobře...

Výběr článků

Načítám