Článek
Architekt ve svém návrhu s názvem Casa Nostra (náš dům) do puntíku zohlednil životní styl své rodiny. Vycházel z faktu, že jako rodina tráví většinu dne společně, pohromadě, tam kde se vaří a sedí a povídá.
Pro denní a večerní dobu proto navrhl část domu, která má formu odvozenou od pavilonu. Je přízemní, většina jejích stěn je prosklená, působí proto otevřeně vzdušně, vesele a živě.
Druhá část domu, k níž nízká přiléhá, je úzká, vysoká (má dvě podlaží) a je z větší části uzavřená. Zde je nejenom technické zázemí, ale také koupelny a především ložnice.
Tato část jasně návštěvníka upozorňuje, že zde vládne klid, aby obyvatelé mohli ničím nerušeni odpočívat a nabírat síly do dalšího dne.
Dům s celkovou plochou podlah 150 m² vyrostl na nově se rozvíjejícím okraji vesnice, kde je spousta dalších rodinných domů.
Jedním z hlavních cílů architekta bylo proto dům zasadit na pozemku tak, aby při pohledu z oken ven nebyl tento fakt patrný a člověk si užíval výhledu do zahrady, nikoli na okolní zástavbu. I to je důvodem, proč je denní zóna pouze přízemní.
Díky takovému uspořádání člověk vnímá park před domem, přední zahradu, vlastní obytný prostor v domě, zadní zahradu a potok na konci pozemku.
Okolní zeleň je tak v interiéru neustále vizuálně přítomná, na rozdíl od sousedních domů.
Zatímco přízemní část má prosklené stěny, obálka vysoké části domu je tvořena zdivem z ručně vyráběných cihel. Ty jsou na úrovni přízemí přetřeny omítkou, horní podlaží je pak již omítnuté standardně, s vyhlazeným jemným povrchem. Fasádu dále osvěžují dřevěná okna s dřevěnými okenicemi.
„Většina použitých materiálů je ušlechtilá, s čistým, přírodním povrchem - dřevo, železo, keramika nebo beton. To umožňuje vychutnávat si vizuální a hmatové vlastnosti prvků s přirozeným složením a vnímat jejich strukturu, patinu a proces jejich zrání. Při návrhu jsme se naopak snažili vyhnout použití syntetických materiálů, prvků nebo součástí do domu,” říká architekt.
Dům je během zimy vytápěn přirozeně slunečními paprsky, v případě potřeby lze zatopit v krbu na dřevo. Izolace stěn ze zhutněné celulózy ovšem zvládá po většinu roku udržet chlad vně zdí domu.
Naopak v nejteplejších dnech stačí povětšinou díky chytré orientaci oken ochlazovat interiér jen přirozenou cestou, tj. proudícím vzduchem. V noční části domu pak stačí zavřít dřevěné okenice. Velká okna v přízemí pak chrání externí stínicí systém a samozřejmě vzrostlá okolní vegetace.
Autor projektu obecně kladl velký důraz na trvalou udržitelnost svého domova.
Ohřev vody v domě tak zajišťují solární panely na střeše, v zahradě je rozveden systém kapkového zavlažování. To jsou ostatně jedny z mála systémů dodaných k domu v prefabrikované podobě a tvořené syntetickými materiály. Vše ostatní bylo vybíráno s úmyslem zanechat po sobě co nejmenší ekologickou stopu.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.