Článek
Výběr dřezu ovlivní: zejména čas strávený v kuchyni, tedy zda rádi a často vaříte, počet členů v domácnosti, ergonomie linky, použité materiály a samozřejmě i cena.
Důležitými parametry jsou velikost, tvar a hloubka dřezu.
Spokojenost = kvalitní materiál
Záleží na osobním vkusu, preferencích, ale obecně platí, že každý materiál má své přednosti i drobné nedostatky ve srovnání s jiným. Které materiály patří k těm nejoblíbenějším?
Keramika: má elegantní nadčasový design, je hygienická, neporézní, snadno se udržuje, stálobarevná a chemicky odolná. Skvěle se kombinuje s keramickým obložením v podobě kachliček, keramické mohou být i úchyty (v retro kuchyni), nádobí. Nejčastěji se prodává v bílé variantě, ale možné jsou i různé odstíny, matná či lesklá povrchová úprava.
Nerez: nepatří jen do profesionální kuchyně, ale všude tam, kde se často vaří a kuchyň má moderní střih. Údržba není příliš náročná, nerez odolá vysokým teplotám, mastnotu a nečistoty snadno odstraníte.
Může se však poškrábat, jsou na něm patrné zaschlé kapky vody, zvláště když máte tvrdou vodu. V tom případě je dobré povrch přeleštit navlhčeným a posléze i suchým hadříkem. Nerez dřez se vyplatí s odkapávací deskou, protože na ni bez obav můžete položit i rozpálený hrnec.
Granit: je zajímavý kompozitní materiál, který nabízí výborné užitné vlastnosti a zejména zajímavou barevnost. Je probarvený v celé své tloušťce, mechanicky odolný, i proti poškrábání.
Velmi snadno se udržuje v čistotě, lze ho sladit v jedné kolekci s kuchyňskou baterií, dávkovačem.
Dřez a velikost
Jednodřezy, dvoudřezy i rohové varianty, to vše je možné. Zvolenou velikost ale limituje hlavně šířka spodní skříňky, proto vše pečlivě plánujte předem. Myslete i na vhodnou hloubku dřezu, neboť pak vás nebude zlobit odstřikující voda či nemožnost opláchnout hrnec, naplnit vyšší lahev apod.
Určitě oceníte hloubku v rozmezí 18 až 20 cm, ale vše slaďte i s výškou postavy. Menší osoby by se v případě hlubokého dřezu mohly zbytečně hrbit.
Dřezy a baterie můžete dokonale sladit
Dřezy mohou být orientované na levou či pravou stranu. Levý má oplachovací vanu na levé straně, pravý na pravé a odkapávací část vlevo. Jakou variantu zvolíte, to záleží na vašich zvyklostech, ergonomii kuchyně. Důležité je cítit se při práci komfortně.
Ostrůvek v kuchyni |
---|
Elegantně propojuje obývací část s jídelnou a kuchyní, poskytuje navíc pracovní i úložnou plochu a pohodlný pohyb po kuchyni. Zkrátka je užitečným a multifunkčním pomocníkem. Odborníci radí, aby kolem ostrůvku bylo alespoň 120 cm volného místa, aby se nám po kuchyni dobře pohybovalo, vše bylo přirozené a účelné. Ostrůvek může sloužit jako přípravná část, nebo dokonce jídelní stůl. Myslete před jeho realizací na zavedení elektřiny (varná deska) a odpadů (dřez) stejně jako na správné osvětlení, díky němuž můžete prostor využít na maximum. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.