Článek
Obvykle instalaci podřizujeme vyvedeným přípojkám plynu, elektřiny, nikdy však nezapomeneme na bezpečný pohyb při vaření. Varné centrum může být součástí kuchyňské linky nebo odděleného varného ostrůvku.
Zdraví a efektivita
Ergonomická pravidla vztahující se k bezpečnému a zdravému pohybu při vaření doporučují, abychom se v rámci trojúhelníku dřez, varné centrum a pracovní plocha nepřesunovali dále než 6 m.
Varné centrum neumisťujeme do rohu místnosti, tím si k němu ztížíme přístup.
Tradičně se nachází na pravé straně kuchyně, protože většina spotřebičů svou konstrukcí vyhovuje pravákům.
V okolí varného centra potřebujeme dostatečné místo pro odkládání hrnců a pánví, plechů. Sporák s varnou deskou má být alespoň 30 cm od zdi či pracovní plochy.
Vestavné spotřebiče instalujeme ideálně ve výšce očí nebo nad sebe tak, že vyšší spotřebič je vespod. Může být ale i pod pracovní plochou. Není-li v blízkosti vestavného spotřebiče odkládací plocha, instalujeme pod něj výsuvnou desku, na kterou můžeme postavit třeba horkou zapékací mísu.
Varná deska situovaná o 10 až 15 cm níže než deska pracovní usnadňuje přehled o dění v hrncích.
Pro optimální odtah par a zamezení úrazu hlavy při vaření umístíme digestoř nad elektrickou varnou plochu ve výšce 65 až 90 cm, nad plynovou varnou deskou by to mělo být minimálně 75 cm.
Sporáky a varné desky
Varné desky jsou v kuchyňské lince často umístěny samostatně, obvykle vpravo od přípravné plochy. Nabízejí i různé druhy ploten. Mnoho českých kuchyní nedá dopustit na kombinaci varné desky s troubou. I zde dochází ke změnám spějícím ke komfortu užívání a k úspoře energie.
Sporák složený z indukční varné desky a elektrické trouby je oblíbený pro snadné udržení maximální čistoty. Indukce sama o sobě nehřeje, teplo vzniká pouze v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se jen dno a vnitřek nádoby. Tím se minimalizují ztráty energie, zvyšuje se účinnost.
Hrnce a pánve na indukční vaření musí mít ale feromagnetické dno, tj. funguje jako magnet.
Zajímavé je spojení elektrické trouby se sklokeramickou varnou deskou namísto tradičních litinových plotýnek. Stejně jako ony umí sklokeramická deska díky akumulaci tepla jídlo dovařit či dohřát i po vypnutí spotřebiče. Oproti indukčním deskám lze na ní používat nádobí z různých materiálů, jako jsou sklo, nerez, smalt a teflon.
Plynový sporák je už spíše výjimkou, plynová varná deska ve spojení s elektrickou troubou má však své zastánce. Plynové hořáky se snadno ovládají a umožňují velmi rychlý ohřev i přípravu jídel.
Varný ostrůvek
Uplatní se v kuchyních volně přecházejících do jídelní a obývací zóny, kdy dispozičně zastává funkci předělu mezi kuchyňskou a obytnou částí.
Na varný ostrůvek myslíme už ve fázi budování kuchyně kvůli potřebným stavebním úpravám a přípojkám, které jsou k ostrůvku vedeny pod podlahovou krytinou.
Varné centrum na ostrůvku umožňuje vaření čelem k dění v domácnosti, máme výhled na hrající si děti, snadno udržujeme kontakt s návštěvou u jídelního stolu. Varný ostrůvek v menší kuchyni často vyřeší vhodnou vzdálenost mezi ledničkou a zdroji tepla. Přenesením varného centra z kuchyňské linky také vznikne další úložný prostor, místo pro vinotéku, bar. Na druhou stranu je ostrůvek místem pro vestavné spotřebiče, které bývají dražší. Také musíme počítat s úklidem prostoru kolem celého jeho obvodu.
Mezi jednotlivými kusy kuchyňského nábytku a ostrůvkem by měl být prostor — nejlépe 120 cm. Jednotlivé pracovní a přípravné plochy na sebe musí navazovat, abychom ostrůvek nemuseli obíhat.
Varný ostrůvek může mít pracovní i varnou plochu v jedné výšce, některé typy ale nabízejí více výškových úrovní, varná plocha je obvykle nižší. Nad ostrůvkem je místo pro digestoř. Odsavač par ale může být i v blízkosti varné desky, některé typy se totiž dají zasunovat pod pracovní plochu.
Odsavače par
Odsávají vzduch do komína odtahu. Využít lze také recirkulaci, která nasává pachy a mastné výpary z hrnců, pánví. Výpary procházejí kovovým a uhlíkovým filtrem, čistí se a navracejí zpět do prostoru. Prostor pod odsavačem osvětlují halogeny, bodové či pásové ledky.
Při nákupu digestoře se zaměříme na její výkon v poměru k velikosti místnosti. Vzduch v kuchyni se má vyměnit 10x za hodinu. Důležitými kritérii jsou i hlučnost, intenzita a způsob osvětlení.
Komínová digestoř s odtahem v ose varné desky patří k nerozšířenějším typům. Její variantou je rohová digestoř, která vypadá podobně, jen se instaluje nad rohovou varnou desku nebo do kouta.
Ostrůvkový odsavač visí nad ostrůvkovým varným centrem. Zavěšuje se na strop, při sádrokartonovém podhledu se připevní přímo ke stropu tak, aby sádrokarton nerezonoval.
Podvěsná digestoř je vhodná do panelového bytu. Má zásuvku v kuchyňské skříňce nebo těsně nad ní, s možností napojení odtahu v několika místech.
Výsuvný odsavač par může být uvnitř kuchyňské skříňky stejně jako zásuvka umístěná nad kuchyňskou skříňkou. Odtah digestoře je umístěn na jejím středu, pod horní hranou kuchyňské skříňky (závisí na výšce skříňky).
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.