Článek
Jediné, co k jeho provozu potřebujeme, je elektřina. Pro čtyřčlennou rodinu je ideální hrnec se čtyř až pětilitrovým objemem.
Vaříme-li nejčastěji polévky a kaše, volíme kulatý tvar hrnce, pro maso a zeleninu je vhodnější tvar oválný nebo hranatý.
Co všechno umí
Některé modely multifunkčních hrnců vedle smažení a pečení také vaří maso ve vlastní šťávě, a to i několik hodin. Proto se řadí do skupiny tzv. pomalých hrnců. Připraví rýži stejně kvalitně jako rýžovar, poradí si s kašemi, omáčkami, s jogurty a polévkami všeho druhu.
Přednastavené programy určují, jak dlouho a na jaký stupeň máme jídlo vařit. Není třeba dodávat, že s multifunkčním hrncem vyniknou i kuchaři-začátečníci. Multifunkční hrnce většinou dokážou hodiny udržet připravené jídlo v konzumní teplotě, takže se vyhneme jeho ohřívání pro opozdilce.
Určí čas i teplotu
Časovač dnes nechybí snad žádnému multifunkčnímu hrnci. Slouží k odložení startu vaření – suroviny připravíme večer, dáme do hrnce a nastavíme start přípravy třeba za 15 až 24 hodin. A po návratu z práce máme uvařeno.
Pořiďte si vysněnou kuchyň, kombinacím se meze nekladou
Displej, ovládací panel s dotykovými tlačítky, ukazuje přednastavený program, dobu do sepnutí časovače nebo zbývající čas vaření. Moderní typy jsou podsvícené a liší se velikostí. Přednastavená může být také teplota. Po dovaření se většina hrnců sama vypíná.
U hrnců s funkcí vaření pod tlakem dbáme na automatickou kontrolu míry tlaku a bezpečnostní poklici, která uvede hrnec do chodu, až když je bezpečně uzavřen. Řada modelů umožňuje vedle automatického také manuální nastavení doby, způsobu i teploty vaření.
Pozor na spotřebu a péči
Méně výkonné a často menší hrnce mají příkon kolem 600 W, nejvýkonnější 1500 W. Sice platí, že čím vyšší příkon, tím rychleji dosáhneme v hrnci přednastavené teploty, ale spotřebujeme přitom více elektrické energie.
Vychytávky pro dětské stolování
Jako u pořízení každého spotřebiče také u multifunkčního hrnce by nás mělo zajímat, jak ho udržovat v kondici. Výhodou je, když obsahuje vnitřní nádobu, kterou můžeme dát do myčky. Většinou jsou z keramiky, z litého hliníku, teflonu. V některých těchto nádobách se dá vařit i na sporáku.
Multifunkční sady nádobí |
---|
Máme-li sporák i troubu, využijeme k přípravě jídel místo různých typů hrnců multifunkční sety nádobí. Často je tvoří hrnce na vaření včetně poklice s těsnicím okrajem, rendlíky na dušení, nižší hrnce díky rukojeti poslouží i jako pánve. Vařit lze v každém kusu zvlášť, nebo je seskládáme do jednoho hrnce určeného obvykle k pomalému vaření, k pečení kuřete nebo chleba. Jednotlivé díly setu můžeme úsporně seskládat do kredence, takže zaberou jen minimum místa. |