Článek
Město Jablonné je umístěno na staré obchodní stezce, které se říká „žitavská“. To ovlivnilo i jeho rozvoj. Přestože pro tisíciletou historii, slavenou v roce 1926, neexistují žádné důkazy, jde rozhodně o hodně staré místo.
Vila majitele pily Elstnera stojí na významném místě při výjezdu z města směrem na Cvikov a Nový Bor poblíž starého Mlýnského rybníka. Elstnerové hráli důležitou roli v životě města i v meziválečném období, jak vyplývá z dobových publikací a reklam na rodinný podnik.
Rodina Elstnerů se na přelomu století mimo jiné věnovala provozování pily a výrobě šindelů. Vila svojí architektonickou kompozicí s výraznou věží připomíná spíš zámek, hrad nebo sídlo šlechtice.
Tomu odpovídají i použité prvky, kombinující hlavně motivy pozdní gotiky a německé renesance. Jsou doplněny fantaskními motivy, třeba hlavou zbrojnoše nad hlavním vchodem.
Celkový dojem zvýrazňuje ve vyšších podlažích zdivo lodžie vedle věže, obrácené směrem k městu. Pokud vůbec můžeme styl této stavby označit za konečnou fázi neorenesance, uvědomíme si, jak propastný rozdíl nastal za pár desetiletí.
Ve srovnání s vilou Eleonore Priebschové v Liberci, která jasně vychází z mezinárodní neorenesance, čerpající z nadčasových a nadnárodních antických vzorů, Elstnerova vila vychází z německého historického prostředí.
Ve vile je patnáct místností
Vila je podsklepená, s podkrovím má tři nadzemní podlaží, uvnitř je patnáct místností. Bohužel se v archívech nezachovaly původní ani novější plány budovy, ani jméno architekta.
Dům se proslavil ve filmu Rodinné trampoty oficiála Třísky, ve kterém představoval Vilu Harmonie – Pension Gastona Košilky. Objekt byl v době přípravy publikace ve špatném stavu a nabízen k prodeji. Vila se nachází v památkové zóně města Jablonné v Podještědí.