Článek
Vilu pro paní ředitelovou Eleonore Priebschovou navrhl známý liberecký architekt Gustav Miksch, který se podílel na stavbách mnoha libereckých historizujících objektů.
Tato vila byla postavena u tehdejší Třídy Františka Josefa a patří k nejstarším objektům tehdy nově vznikající vilové kolonie.
Vila nezapře inspiraci antikou
Vila svojí novorenesanční čistotou vyčnívá ze souboru okolních staveb. K ulici se obrací lodžií, nad kterou stojí z hlediska antických inspirací velmi působivé prvky. Dvojice ženských soch - karyatid - vychází přímo ze vzorů, které zdobí též athénský chrám s názvem Erechtheion.
Gustav Miksch studoval pravděpodobně i ve Vídni, kde v té době působil slavný architekt dánského původu Theophil Hansen.
Ten v Řecku několik let pobýval a řeckými vzory jsou jeho stavby velmi ovlivněny. Jeho stavby nenalezneme jen v bývalém hlavním městě podunajské monarchie, ale např. i v Brně na tzv. Okružní třídě.
V interiéru je nejdůležitějším prostorem jídelna, přiléhající k lodžii. S jídelnou sousedí na jedné straně salón a na druhé pokoj. Uprostřed vily umožňuje přístup do všech místností chodba, která přímo navazuje na schodiště. Směrem do zahrady jsou umístěny hlavně obslužné místnosti.
Stavbu můžeme stylově dokonce srovnat s podobnými čistě antikizujícími neorenesančními vilami v Praze, které si pro sebe stavěla nejvyšší podnikatelská třída.
V meziválečném období vila patřila továrníkovi Richardu Neumannovi, pak ale několikrát změnila majitele. V poválečném období už pochopitelně jako sídlo podnikatelské elity nesloužila. Vnitřní dispozice objektu byla bohužel změněna přestavbami na byty. Kvůli tomu ztratila vila část své autenticity.