Článek
Šetřit po kapkách se vyplatí
Zkontrolujte vybavení své domácnosti, volte vodovodní baterie pákové a používejte je aktivně – vypínejte tok vody podle aktuální potřeby. Baterie (nebo sprchové hlavice) doplňte perlátory, které rovněž výrazně sníží spotřebu vody.
V kuchyni
Odborníci doporučují mýt nádobí v myčce, kterou zcela zaplníte. Když myčku nemáte, pomůže dvojdřez: v jednom umyjte nádobí s přípravkem, ve druhém dřezu umyté nádobí oplachujte. Mytí nádobí pod tekoucí vodou potřebuje až trojnásobek vody než v uzavřeném dřezu.
Ovoce, zeleninu myjte v lavorku, ne pod tekoucí vodou, a tuto vodu následně využijte k zálivce květin. Stejně tak můžete využít vodu z vařených brambor nebo těstovin: uvaříte-li brambory/těstoviny ve vodě bez dalších přísad, nechte vodu zchladnout a použijte ji k zálivce pokojovek. Všem (kromě orchidejí!) taková voda poslouží jako vítaná zálivka obohacená o řadu cenných prvků.
V koupelně/WC
Nekapají kohoutky? Neprotéká toaleta? Starší toalety splachují jednorázově 10 l vody, moderní toalety mají dvojí splachování, buď spláchnou třemi, nebo 6 litry.
Sprchovací pětiminutovka. Když se stihnete vysprchovat do pěti minut, skutečně vodu ušetříte. Z koupele ve vaně si vytvořte relaxační obřad, který si dopřejte jednou týdně.
Čištění zubů: Teče voda zbůhdarma, když si zrovna čistíte zuby? Vypněte ji.
Tucet tipů na udržitelnější domácnost
Balená, nebo kohoutková?
Věčné dilema, která z těchto vod je lepší, zda pít, nebo nepít kohoutkovou vodu, známe všichni.
- Balená voda
Výhody: Na trhu najdete mnoho různých značek, k dostání jsou vody balené minerální, pramenité a kojenecké. Odborníci doporučují značky balených vod střídat, aby nedocházelo k zahlcení organismu jedním stejným minerálem.
Nevýhody: Plastové obaly zatěžují životní prostředí, balená voda je až 500× dražší než voda z kohoutku.
Úskalí: Balená voda může mít sníženou kvalitu nevhodným skladováním (např. na slunci, kdy se může zakalit). Ačkoli podléhá mnoha striktním kvalitativním rozborům, výjimečně může dojít ke kontaminaci různými bakteriemi při plnění lahví. Vždy dbejte na dobu jejího skladování!
Zadržte dešťovou vodu v zahradě
- Kohoutková voda
Výhody: Jestliže máme na mysli pitnou vodu odebíranou z vodovodního řádu, je pravidelně přísně kontrolovaná (chemicky, fyzikálně, biologicky a mikrobiologicky), musí splňovat limity obsažených látek (hořčík, vápník). Je upravovaná chlórem.
Nevýhody: Mnozí lidé si stěžují na chuť, zejména jim vadí chlór. Můžete ji povařit, tím se chuť zlepší, nebo vodu tzv. odpařujte, nebo použijte vitamin C. Také můžete využít různé filtrace. Např. vodní filtry umějí odstranit z pitné vody olovo a jiné těžké kovy, chlór či chlorin, ale i herbicidy a pesticidy, pokud jsou ve vodě přítomny.
Anketa
Je spočítáno, že…
- za jeden den spotřebuje člověk 20 až 50 l vody k zajištění základní hygieny a dodržení pitného režimu.
- v ČR spotřebuje osoba denně 100 až 120 l vody.
- nejvíce vody proteče v koupelně, z toho zhruba polovina zbytečně.
- dalším místem domácnosti, kde spotřebujeme až 24 l denně, je WC.
- zaměřte se také na kuchyň, v níž (a důležité je také jak) umýváte nádobí, zeleninu, ...