Článek
Přízemí domu ze 30. let minulého století bylo oproti zadní zahradě skoro o metr výš. Propojení interiéru a exteriéru se tu nekonalo. Časem přibyla přístavba, která domu sice přidala nějaký ten metr čtvereční navíc, ale k propojení obou prostorů rovněž nijak nepřispěla.
Mladá moderní rodina se proto rozhodla, že chce tento nedostatek odstranit. Znamenalo to především propojit trojici samostatných místností, jež spolu dohromady moc dobře nefungovaly (obývací pokoj bez oken pak působil doslova jako brloh), do jednoho celku sloužícího jako příjemná denní zóna zalévaná spoustou denního světla.
Londýnští architekti proto navrhli možná větší rozsah úprav, než rodina čekala, ale celkový výsledek stojí za to. Předně nechali odstranit původní přístavbu a také strhnout přístřešek, který zabíral nepřehlédnutelnou část zahrady a stínil by přízemí domu.
To naopak protáhli v podobě nové přístavby, jež do interiéru přivedla nebývalé množství světla. To proto, že v místě jejího napojení k původnímu domu ponechali architekti přes celou šířku stropu pás světlíků.
Do zahrady pak nový prostor hledí dvojicí prosklených dveří vyklenutých do oblouku a jedním velice atypickým oknem, které zasahuje až ke stropu a po něm pokračuje coby další světlík.
Měla to být jen přístavba, nyní je srdcem celého domu
Právě dvojice dveří a okno vytvářejí dohromady písmena nnU, což dalo název celému dílu. Oblé tvary stavebních otvorů pak zopakovali v interiéru u kuchyňského ostrůvku, jehož rohy jsou rovněž zaoblené.
Novou přístavbu pak architekti vybudovali na úrovni zahrady, přičemž výškový rozdíl vyřešili v interiéru trojicí schodů oddělujících obývákovou zónu od kuchyňské s jídelní.
Dům v sadu získal prakticky řešenou i umístěnou přístavbu
Vlastní kuchyň je zařízena v méně obvyklé zelené barvě, která je tak volným pokračováním zeleně ze zahrady a naopak.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.