Článek
Kuchyňská deska patří mezi nejzatěžovanější části kuchyně. „Musí odolat vodě, vlhkosti a mechanickému zatížení,“ říká Miroslav Černý, odborník z Bauhausu. Takže rozhodně není jedno, z čeho bude.
Fóliové desky
Cenově dostupnou klasikou jsou desky vyrobené z dřevotřísky, potažené dekoračním vysokotlakým HPL laminátem (postforming). Mohou mít dokonce i 3D strukturu, což vypadá hezky např. u dřevodekorů.
Dobrý poměr cena/výkon nabízejí rovněž kompaktní desky, v podstatě laminátový panel složený z několika vrstev papíru, impregnovaný pryskyřicí a zakončený vysoce odolnou ochrannou vrstvou. Oproti HPL laminátovým deskám jsou ty kompaktní výrazně tenčí.
„Fóliované pracovní desky jsou oblíbené pro svou nenáročnou údržbu a dlouhou životnost, odolnost vůči vysokým teplotám i tekutinám, ale i pro pestrou škálu barev a vzorů,“ dodává Miroslav Černý.
A ta je opravdu bohatá. „Mezi nestárnoucí klasiku, která je stále nejpopulárnější, patří kuchyňské desky v různých dekorech dřeva,“ popisuje Markéta Polcarová, vedoucí interiérová designérka Ikea Česká republika. „Trendem je také vzhled světlého mramoru a dekor betonu v laminátovém provedení.“ Pokud desku, jedno, v jakém dekoru, sladíte se zádovým panelem (obklad stěny), získá kuchyň na atraktivitě.
Masiv versus dýha
Luxusním dojmem působí deska z masivního tvrdého dřeva. Počítejte ovšem s tím, že vyžaduje větší údržbu a pravidelnou péči. Odměnou je však hřejivý přírodní prvek, který celý interiér povznese. „Masivní pracovní desku si většina lidí vybírá především podle vzhledu, jednotlivé druhy dřeva mají originální strukturu i barvu,“ konstatuje Miroslav Černý. Setkat se můžeme nejen s masivními deskami z běžných dřevin, jako jsou buk, dub nebo bříza, ale také s deskami z akácie, bambusu nebo kaučukovníku.
„Oblíbené jsou rovněž desky z dýhy,“ doplňuje Markéta Polcarová. Dýha je vlastně dřevotříska pokrytá vrstvou dřeva. Konstrukce z několika vrstev dodává pracovní desce na stabilitě. Díky ní je deska ve srovnání s masivem méně citlivá na vlhkost, takže se tolik neohýbá a nepraská. Lze ji i zbrousit a ošetřit.
Není kámen jako kámen
„Také roste zájem o kamenné pracovní desky,“ pokračuje Markéta Polcarová. A to nejen fóliované s kamenným dekorem.
Do kuchyní lze použít i přírodní kámen. Taková pracovní deska je bezpochyby luxusním kouskem, navíc vždy unikátním. Je ale těžká. Kvůli pórovitosti kamene bude i trochu náchylnější k tvorbě skvrn. Pomůže speciální impregnace.
Alternativou může být technický nebo umělý kámen. Tomu přírodnímu se více blíží technický kámen, který je z 90 % vyrobený z přírodních materiálů. Desky z technického kamene vynikají vysokou pevností, kompaktností, jsou odolné vůči poškrábání. Umělý kámen se vyrábí z přírodních materiálů a čistého akrylového polymeru. Jeho předností je možnost jednolitého, bezespárového řešení.
Sklo a keramika
Keramické pracovní desky se v mnohém podobají deskám z technického kamene. Keramika je neporézní a snadno odolá rozlité kávě i dalším nečistotám. Desku jen tak nepoškrábete a neponičíte ji ani horkým hrncem. Drobná nevýhoda tu ale je: je to křehký materiál. Musíte počítat s opatrnou manipulací a odbornou instalací.
Zajímavým designovým prvkem je deska z kaleného skla, které je vysoce odolné vůči poškrábání a vyniká i tepelnou odolností.
Speciální betonová deska
Kromě desek vyrobených pouze z betonu je možné mít i něco výjimečného. Ve fázi testování je specialita v podobě desky na kuchyňskou linku, do níž jsou zapuštěné skleněné špunty. Uspořádání špuntů by bylo podle přání budoucího uživatele. Bílé provedení a možnost spodního podsvícení dává této kuchyňské desce opravdu punc jedinečnosti.
Anketa
Tyrkysová kuchyň je zářivým srdcem miniaturního bytu
Grilovací sezonu můžete zahájit i doma v kuchyni
Může se vám hodit na Firmy.cz: Kuchyňská studia, Prodej kuchyní, Výroba kuchyní