Článek
Do lokality se zamilovali. Je tu klid, krásná příroda a samotná městská část Prahy nabízí úžasné sportovní vyžití, kulturní i sociální zázemí.
„Našli jsme dům z roku 1923, který se majitelka rozhodla prodat, neboť sloužil pouze k letnímu pobytu,“ říkají naši hostitelé. A protože se jim moc líbil, neváhali a vyměnili město za příjemný venkov.
Přestože šlo o starý dům, byl ve slušném stavu a nemuseli se pouštět do náročných stavebních úprav. Fasádu domu stejně jako dřevěná okna a původní dispozici domu ponechali. Čeká je pravděpodobně jen renovace střechy.
Za sebou mají výměnu rozvodů elektřiny. Nový je i plynový kotel, který funguje souběžně i s kotlem druhým, který je na tuhá paliva (dřevo) a má ekonomický provoz.
S citem a vkusem
Materiály a prvky v domě, které mají svoji hodnotu, majitelé moudře ponechali, případně citlivě repasovali. Zachovali třeba původní dveře a zárubně, kliky a další drobné detaily, které nesou ducha a atmosféru 20. let a k domu jednoznačně patří.
Dřevěné schody a podlahy v horním patře jsou původní, pouze je renovovali a navrátili dřevu jeho přirozenou krásu a strukturu. Podlahy v přízemí nejsou původní, ale pořídili rovněž dřevěné, aby ladily s celým domem. Výborně se k nim hodí nadčasová světlá dlažba, jež se skvěle udržuje a dobře kombinuje s jinými prvky.
Srdcem domu je kuchyň a jídelna, která volně navazuje na prostorný obývací pokoj. Zde každého zaujmou na první pohled tři dominantní prvky: velkorysá knihovna, krbová kamna a starodávný klavír.
Kamna mladá rodina moc ráda využívá pro navození příjemné atmosféry a na přitopení v chladných podzimních dnech. „Je moc příjemné slyšet praskat dřevo, vidět oheň, uspávat dcerku a číst si,“ chválí kousek paní domu.
Velkou knihovnu vyrobenou na míru si přál přítel Vojta, který miluje knihy, a jednotlivé police jsou přehledně rozdělené podle žánru do určitých sekcí.
V obývacím pokoji se krásně prolínají nové bytové prvky se starším vybavením. Majitelé si váží koberce po babičce, stejně jako starého klavíru po původních majitelích, který přijali jako přirozenou součást domu.
Kuchyň a jídelna
Kuchyň s jídelnou jsou výsadou ženy, a proto se návrhu společně s architektem chopila paní Veronika.
„Promítají se zde hodně moje představy. Mám ráda dřevo, jednoduchý, funkční a kompaktní skandinávský styl,“ vysvětluje.
Sestava nabízí dostatek úložných prostor, nechybí spíž na zavařeniny a dobroty ze zahrady, které přijdou v zimě vhod. Praktičnost majitelky se projevuje i ve výběru jídelního stolu a židlí. Stůl je rozkládací, komfortní a pojme více členů rodiny.
Židle mají měkké polstrování a čalounění z merino vlny, která je kvalitní, odolná a stále pěkná na pohled.
Pánský pokoj pro dámu
Zajímavou místností je tzv. pánský pokoj, který teprve čeká na vybavení. Zatím ho na první pohled obývá žena. Je tu totiž šicí stroj a na stojanu visí snad desatero svatebních šatů. Veronika tady kreativně pracuje: přešívá staré oblečení, pomáhá „oživovat“ původní materiály a zachraňovat vintage kousky.
„Moje srdce táhne starobylá móda do 70. let, snažím se ji sbírat, upcyklovat, vzdělávat se v šití i v praxi, protože mě nebaví nakupovat oblečení v módních řetězcích,“ vysvětluje Veronika Matějková, která založila projekt s názvem Tvorbou.
Její velkou láskou je i vyhledávání a pořizování starších svatebních šatů, které pak upravuje. „Ačkoliv jsou to výrazně staré kousky, může je nevěsta nosit i dnes. Střihově jsou nadčasové a je to dobrá alternativa dnešní doby,“ vysvětluje Veronika.
„Mám už slušnou sbírku a plánuji otevřít malou půjčovnu vintage kousků. Určitě oslovím část žen, které si třeba rády půjčí 50 let staré šaty po našich babičkách, tetách,“ říká s úsměvem majitelka.
Veronika by ráda oslovila ženy, které ctí slow fashion, přemýšlejí v jejím duchu a nechtějí kupovat nové šaty. Naopak, rády si obléknou šaty s příběhem, duší…
Co je v plánu?
Starší dům má svoji jedinečnou atmosféru, a to zejména v patře pod střechou. V prostoru jsou krásné dřevěné trámy, jež chtějí majitelé zachovat. Také plánují směrem do zahrady vybudovat vikýře, které pustí do prostoru více denního světla.
Zatím ještě nevědí, zda zde vzniknou dvě místnosti na dětské pokojíčky, či velká herna s houpačkou, žebříkem a kreativními prvky pro děti. Určitě se jim ale nestane, že by tu bylo „skladiště či hřbitov věcí“, zaplněné skříněmi a krabicemi.
Snaží se nezahlcovat se předměty, nepotřebné věci rádi darují a vyznávají minimalističtější přístup k životu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.