Článek
Motivy inspirované folklorně-rustikálními vzory se nejčastěji objevují v modrobílém provedení s akcenty červené barvy. Tyto kousky dobře ladí se dřevem a jinými přírodními materiály, kterými se to na chatách a chalupách jen hemží.
U nás lidové motivy vrátil na scénu designér Maxim Velčovský, který použil cibulákové motivy na řadu designových kousků, mimo jiné také na mísu ve tvaru České republiky. Tento motiv je k vidění i na dílech designéra Jiřího Pelcla.
Pro lidové motivy je téměř vždy typická naivita. Jsou také symbolem tradice, pohody a spokojenosti. Rostliny a zvířata vypadají velmi pozitivně a jejich vyobrazení je hodně zjednodušené.
Prim hrají syté a výrazné barvy. Tmavé tóny příliš nenajdete. Celkově pak tyto kousky působí hravým a milým dojmem.
Kontrastní barevnost lidových vzorů perfektně ozvláštní a rozzáří každý nudný interiér. Sytá žlutá, červená, zelená a modrá barva rozhodně upoutají. Hodí se tak i do temnějších prostor, které chcete designovými kousky prosvětlit a oživit.
Lidovější vzory patří hlavně do kuchyně či do obývacího pokoje, na klasické roubené chalupě vhodně zpestří i ložnice.
Lidové motivy bezpochyby patří k tradiční české kuchyni. Pokud se tedy chystáte servírovat svíčkovou nebo kachnu, servis s cibulákovým vzorem stolování ideálně doladí.
Tento dekor v modrobílém provedení má celou plejádu variant a je nadčasovým vzorem, který zpestřuje české domácnosti už druhé století a je oblíbený i v Rusku nebo v Japonsku.
Lidové motivy vnesou do interiéru hřejivou a příjemnou domáckou atmosféru. Hodí se ale spíš do prostor zařízených v klasickém stylu. Skvěle se budou vyjímat spolu s rustikálním malovaným nábytkem nebo v kuchyních s kachlovými kamny a selskými prkny na podlahách.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.