Článek
Krmení ptáků se těší čím dál větší oblibě – a je to dobře. Lidé tak pomáhají udržovat populace ptáků, kteří by přes zimu jinak mohli uhynout. Ptáci se jim pak na oplátku odměňují nádherným pestrobarevným divadlem, které na krmítku dokážou rozehrát.
Koho by nebavilo sledovat ty malé šarvátky a půtky, to čilé hašteření o místo, o dobré sousto či o cokoli jiného.
Zatímco někteří chystají pro opeřence na krmítko prodávané krmné směsi a tukové koule či jiné doplňky, jiní jim nabízejí něco ze své kuchyně. Zejména v takovém případě je ale potřeba znát přesně, co ptákům udělá dobře, a co jim naopak může velmi uškodit.
Slunečnicí vezme zavděk kdekdo
Zjednodušeně řečeno, potrava pro ptáky by měla zahrnovat semena, jádra, bobule a další plody.
Velmi dobrou volbou jsou slunečnicová semena, ať již samostatná, nebo ve směsi s dalšími semínky. Slunečnici lze pořídit v chovatelských potřebách, ale třeba i v semenářství či prodejnách pro kutily.
Slunečnice rozhodně nadchne například sýkory, ať již koňadry, nebo menší, ale bojovnější modřinky.
Břehouš uletěl rekordní vzdálenost, bez přestávky zdolal 13 tisíc kilometrů
Pro ně je ovšem velkou radostí i směs semen v lojových koulích, které přilákají na krmítko navíc i strakapoudy a brhlíky. Vrabcům a hrdličkám udělají radost také zrnka obilí, například ovsa, prosa či pšenice.
Nezapomeňte ovšem také na kosy a kvíčaly. Ti zajásají nad například nad jablky zavěšenými z nižších větví stromů.
Na zbytky jídel zapomeňte
Pokud jde o krmení ptáků potravou z vlastních zdrojů, je třeba být velice rozumný. Ornitologové každoročně připomínají důležitou zásadu – na krmítku se v žádném případě nezbavujeme kuchyňských zbytků.
Ptákům mohou velmi vážně uškodit všechna slaná, kořeněná, přepálená, uzená nebo už dokonce se kazící jídla.
Zachráněné mládě sovy se během pár týdnů změnilo k nepoznání
Z kuchyně se tak na krmítku mohou objevit například vločky, strouhanka – ovšem z nesoleného pečiva. A opět čerstvé ovoce a zelenina, například nastrouhaná mrkev, uvařená nesolená rýže či kousky uvařených brambor.
Ptačí hodinka
V souvislosti s krmením ptáků je dobré si připomenout velmi užitečnou akci, kterou organizuje Česká společnost ornitologická. Jmenuje se Ptačí hodinka a probíhá vždy o víkendu na počátku roku.
Ta nejbližší bude 7. až 9. ledna 2022 a jejím smyslem je vytvoření co nejpřesnějšího přehledu o hojnosti ptačích druhů žijících na celém území republiky.
Dobrovolníci si na stránkách ornitologů mohou stáhnout buď formulář, nebo přímo aplikaci k pozorování ptáků, které jim v uvedeném termínu zabere přesně jednu hodinu. Během ní zaznamenávají počty ptáků všech druhů, které na svém stanovišti (nejlépe u dobře zásobeného krmítka) spatří.