Článek
Stanovení vzduchotěsnosti patří mezi stále více sledované parametry dnešní výstavby. Hlavně u budov v energeticky pasivním standardu.
Její ověření je také podmínkou pro získání dotace na stavbu energeticky úsporného domu v rámci programu Nová zelená úsporám.
Detekční metodu blower door test provádějí specializované firmy, stavební firmy či dodavatelé stavebních materiálů.
Ventilátory vytvoří v budově podtlak
Princip zkoušky spočívá ve vytvoření podtlaku, respektive přetlaku v budově. Ten je zajištěn jedním či více BlowerDoor ventilátory.
Na základě zjištěných hodnot, tedy průtoku vzduchu při daných tlakových podmínkách, objemu vnitřního vzduchu a dalších parametrů, se pak stanoví tzv. intenzita výměny vzduchu v budově. Tato veličina udává, kolikrát se při daném tlakovém rozdílu vymění objem vnitřního vzduchu v budově (nebo její posuzované části) během jedné hodiny.
Jak se test provádí?
Blower door ventilátor se v rámu s plachtou osazuje do dveří nebo do okna obvodové stěny. Uvnitř domu vytvoří přetlak nebo podtlak 50 Pa. Měření se obvykle provádí ihned po dokončení konstrukcí zajišťujících vzduchotěsnost budovy, před jejich zakrytím, aby bylo možné efektivně odstranit případné vady.
Jestliže blower door test objeví netěsnosti v obálce budovy, musejí je stavaři najít, utěsnit a celý test zopakovat. Hodnota, které je nutno dosáhnout, je stanovena na n50 = 0,6. To znamená, že při podtlaku či přetlaku 50 Pa nesmí během jedné hodiny utéct nebo přitéct více než 60 % objemu vzduchu v budově.
Běžné domy, které nebyly postaveny v pasivním standardu, dosahují při tomto testu obvykle hodnot kolem n50 = 3,5. Nesprávně zhotovené domy pak mohou dosahovat až hodnoty 10.
Pozor na utěsnění oken a dveří
U zděných domů může vzduchotěsnou vrstvu představovat vnitřní omítka, která ale ve specifických kritických oblastech nemusí být dostatečným řešením. Jde např. o oblast oken a dveří. V těchto místech je třeba využít speciální těsnicí pásky a tmely, které jsou trvale pružné a zároveň časem neztrácejí své schopnosti.
Kromě netěsností kolem rámů oken a dveří často narušují vzduchotěsnost např. špatně provedené těsnicí fólie, nevhodně provedená konstrukce sádrokartonových podhledů, nedotažení vnitřních omítek či neutěsněné prostupy kabelů v elektrokrabicích.
Pasivní dům lze postavit i z cihel
V Brně představují pasivní dům Tornádo. Je inspirací pro majitele nemovitostí poškozených živly
Může se vám hodit na Firmy.cz: Blower door test