Článek
V centru památkově chráněné oblasti Winchesteru stojí historický dům z červených cihel. Jeho zadní stranu donedávna hyzdila velká spousta neorganicky přidávaných přístaveb. Ty vznikaly s cílem porůznu zvětšovat vnitřní prostor stavby, ale výsledek za moc nestál. A vzhledu domu takové úpravy také nepřidaly.
Současný majitel, jenž je malířem, se proto rozhodl pozvat si na pomoc architekty z místního ateliéru, kteří mají s přístavbami k historickým objektům bohaté zkušenosti.
Ti při pohledu na nesourodou směsici navrhli radikální řešení v podobě stržení všech nepůvodních dodatků ke stavbě, čímž obnažili původní kamenivo a cihloví. Obojí přitom nechali v dále neupravené podobě v interiéru nové přístavby.
Když byly tyto práce hotové, pokračovali vytvořením nové přístavby, která vyplňuje prostor mezi dvěma křídly na zadní straně domu a zasahuje přitom pouze do výše přízemí.
Měla to být jen přístavba, nyní je srdcem celého domu
Před přístavbou vytvořili novou terasu, kterou prostřednictvím prosklení stěn od země ke stropu s interiérem hezky propojili.
Podstatou návrhu přístavby je přitom citlivá volba materiálu, jejichž paletu záměrně udrželi jen na nezbytném minimu. Základem je maximální využití skla - část ploché střechy u domu tvoří velký světlík. I díky němu je přístavba plná světla po celé své ploše.
Čtyři kvádry a borovice. To není detektivka, ale rodinný dům
Sklo pak doplňují nenápadné antracitové obklady z hliníku a stínicí prvky ze dřeva. Obojí, společně se světlou dlažbou terasy, je navrženo tak, aby si ani jeden z materiálů neuzurpoval pro sebe pozornost diváka a ten se tak mohl nerušeně kochat pohledem na většinu původní fasády.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.